Jak poradzić sobie z podłączeniem w Tableau do arkusza kalkulacyjnego (Google Sheet) umieszczonego na dysku współdzielonym Google Drive?
Co to są arkusze Google?
Arkusz Google (google sheet) to arkusz kalkulacyjny, oczywiście ze stajni Google. Wraz z rosnącą popularnością ekosystemu Google zyskuje on coraz więcej użytkowników. Jego pierwowzorem były oczywiście arkusz kalkulacyjny spod marki Microsoft czyli Excel.
Arkusze Google mają jednak jedną kluczową różnicę i zarazem zaletę. Jest to rozwiązanie dostępne wyłącznie w przeglądarce, które nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania. Co więcej, efekty pracy są zapisywane na bieżąco na osobistym dysku w chmurze Google. Sama praca nie różni się znacząco od pracy w Microsoft Excel, jednak Google Sheets kryje w sobie wiele smaczków i ciekawych rozwiązań.
W kontekście analizy danych w Tableau Google Sheets może stanowić namiastkę bazy danych. Ponieważ GS możemy zintegrować innymi aplikacjami na wiele różnych sposobów, możemy je wykorzystać do gromadzenia i przechowywania naszych zasobów danych.
Jeśli chcesz wykorzystać moc GS jako bazę danych, skontaktuj się z nami.
Można poradzić sobie bez konektora Google Sheets
Wzmianki o tym, że Tableau całkowicie wycofa z użycia konektor Google Sheet krążyły już od dłuższego czasu. W wersji Tableau 2022.1 stały się one faktem i opcja połączenia do pliku Google Sheet stała się niemożliwa.
Aby móc nadal korzystać z workbooków czy źródeł danych i bookmarków należy dostosować obecne połączenie w karcie źródła danych tak, by odnosiło się do Google Drive, gdzie zachowują pełną funkcjonalność.
I niestety możliwość ta istnieje tylko wyłącznie dla dysków powiązanych z indywidualnymi użytkownikami. Problem pojawia się niestety w przypadku połączenia do plików na dysku współdzielonym – Tableau nie wspiera takiego połączenia. Rozwiązanie pośrednie, które jest odpowiedzią na ten problem, przedstawiamy poniżej.
Krok 1 – utwórz arkusz i skopiuj dane
W pierwszym kroku utwórz nowy pusty arkusz kalkulacyjny (Google Sheet) na swoim Google Drive.
W komórce A1 wprowadź funkcję IMPORTRANGE(), aby skopiować dane z głównego arkusza kalkulacyjnego na współdzielonym dysku do tego nowoutworzonego w swoim osobistym. (UWAGA: wszystkie komórki arkusza i zakładki z IMPORTRANGE() muszą być puste, by dane mogły się prawidłowo zaimportować.)
Składnia funkcji jest bardzo prosta, złożona jest z dwóch argumentów: IMPORTRANGE(url_arkusza; ciąg_zakresu)
Pierwszy z nich – url_arkusza – to adres URL arkusza kalkulacyjnego, z którego dane będą importowane. Wartość argumentu musi być umieszczona w cudzysłów albo stanowić odwołanie do komórki zawierającej adres URL arkusza kalkulacyjnego.
Np. „https://docs.google.com/spreadsheets/d/xyz123xyz123xyz123”
Drugi z kolei – ciąg_zakresu – to ciąg w formacie „[nazwa_arkusza!]zakres” określający zakres do zaimportowania. Nazwa arkusza jest składnikiem opcjonalnym, domyślnie funkcja IMPORTRANGE importuje dane z podanego zakresu pierwszego arkusza. Podobnie jak url_arkusza wartość argumentu ciąg_zakresu musi być ujęta w cudzysłów lub stanowić odwołanie do komórki zawierającej odpowiedni tekst.
Np. „Arkusz1!A2:AZ100” albo „A2:AZ100”
Poniżej przykład zastosowania:
Zapisz zmiany w pliku z użytą funkcją IMPORTRANGE() na swoim osobistym dysku i użyj go w połączeniu w Tableau Desktop.
Krok 2 – Zaloguj się do konta Google
W oknie przeglądarki internetowej otworzy się strona logowania do konta Google. Zaloguj się do swojego konta używając adresu email bądź numeru telefonu. Jeśli więcej kont pojawia się na liście do logowania, upewnij się, że wybierasz to konkretne, na którym załadowane są dane, z których chcesz skorzystać.
Kliknij Dalej, aby wprowadzić hasło.
Krok 3 – Zezwól na dostęp do danych na Google Drive
W następnym oknie Zezwól, aby Tableau Desktop miał dostęp do danych na Google Drive.
W następnej zakładce przeglądarki internetowej pojawi się wiadomość o poprawnej autoryzacji dostępu. Możesz ją zamknąć.
Krok 4 – Zaciągnij dane do Tableau
Przejdź z powrotem do Tableau. W oknie dialogowym wybierz lokalizację i następnie arkusz kalkulacyjny (poprzez dwuklik), który Tableau ma zaciągnąć. (Uwaga: Nie wszystkie typy plików są wspierane w tym rodzaju połączenia. Pliki niedostępne będą wyszarzone na liście, np. utworzone skróty.)
Krok 5 – Odnajdź tabelę z danymi w Tableau
Po podłączeniu danych z Google Drive, w zakładce Data Source znajdziesz tabelę z danymi odpowiednio zaimportowanymi z pliku z użytą funkcją IMPORTRANGE(). Tabela jest automatycznie dodana na kanwę.
SQL w Google Sheets? Tak, to możliwe!
Skoro już wiemy, jak wyciągnąć potrzebne pliki Google Sheets, to omówmy, co możemy zrobić z nimi więcej w aspekcie przetwarzania danych.
Scalanie wielu arkuszy w jeden zbiorczy
Scalanie wielu arkuszy w jeden zbiorczy uzyskamy dzięki użyciu nawiasu klamrowego i wskazaniu zakresów poszczególnych arkuszy {Arkusz1!A1:C100,Arkusz2!A1:C100,….}.
Pamiętajmy o zachowaniu identycznej kolejności kolumn w każdym z arkuszy! Inaczej nasze dane się pomieszają.
Zapytania SQL do „bazy danych” w Google Sheets
Możemy odpytywać nasze dane w Google Sheets tak, jak tabelę bazy danych z użyciem zapytań kodu SQL. Wystarczy użyć funkcję QUERY.
Działa ona mniej więcej tak:
QUERY(„zakres danych”;”SELECT Col1, Col2, Col3, …”)
W zapytaniach możemy zawrzeć warunki filtrów WHERE.
Jak przygotować wizualizację danych w Tableau?
Z myślą o tych, którzy jeszcze nie poznali możliwości narzędzia do wizualizacji – Tableau, na zakończenie prezentujemy przykład wizualizacji danych giełdowych. Można je błyskawicznie pobrać przy pomocy wbudowanej funkcji Google Finance w Google Sheets. Sprawdź na przykładzie, jak możesz śledzić w czasie zależności wskaźników.
Połączenie możliwości analitycznych Google Sheets i możliwości wizualizacji Tableau może odblokować Twój potencjał analityczny i pomóc w podjęciu wielu decyzji. Jeżeli potrzebujesz dowiedzieć się, jak sprawić, by Twoja wizualizacja danych z Google Sheets czy innego zbioru danych odpowiadała na nowe, coraz liczniej napływające pytania, zarejestruj swój udział w bezpłatnej konsultacji. Możesz przygotować nurtujące Cię pytania do danych, a my pokażemy Ci na przykładzie, jak w prosty sposób ulepszyć Twoją wizualizację. Przed konsultacją pobierz również bezpłatną wersję próbną – Tableau Trial.