Logistyka – wiele pytań i różne zbiory danych
Zaczniemy od wstępu do case study. Firma handlowa planuje rozmieszczenie czterech nowych lokalizacji dla swoich magazynów blisko głównych aglomeracji. Szybki czas dostawy to jeden z czynników sukcesu tej firmy. Dlatego firma planuje ulokować swoje nowe magazyny w odległości maksymalnie 1 godzin jazdy samochodem dostawczym od 80% swoich klientów.
Dyrektor operacyjny zadał szefowi logistyki trzy pytania:
- Jaki odsetek klientów obsłużymy?
- Jaki odsetek całkowitej sprzedaży firma zdoła obsłużyć wybierając te lokalizacje?
- Co zmieni się, jeśli czas dostawy wydłużymy do 2 godzin?
Odpowiedź na te pytania sprowadza się do połączenia danych geograficznych z danymi transakcyjnymi. Dane geograficzne wymagają wskazania dokładnych lokalizacji z użyciem długości i szerokości geograficznych.
Poniższy przepływ w Alteryx pozwala znaleźć optymalną konfigurację dla określonych lokalizacji magazynów. Sprawdźmy zatem czy zaproponowane lokalizacje spełnią wymagania biznesowe.
Dane wsadowe w planowaniu lokalizacji
Dane wejściowe zostały wygenerowane na potrzeby przykładu, który jest przypadkiem możliwym do zaadoptowania dla wielu scenariuszy.
- Lokalizacja magazynów – nie potrzebujemy nic więcej prócz wskazania punktów na mapie
- Lokalizacja klientów – podobnie postępujemy w przypadku lokalizacji klientów.
Jeśli w systemie CRM brakuje tych parametrów, można użyć Google Maps API do przetłumaczenia adresów pocztowych na współrzędne geograficzne. Oczywiście z pomocą przyjdzie nam Alteryx, dzięki czemu taki proces możemy łatwo zautomatyzować bez konieczności ręcznego przeszukiwania map Google.
Alteryx oferuje możliwość wizualizowania punktów geograficznych na każdym etapie pracy z przepływem.
- Dane transakcyjne – dane powinny zawierać wartość transakcji zrealizowanych do danego klienta.
Obszary handlowe – wyznaczanie w Alteryx
Najprostszym sposobem na ustalenie stopnia penetracji danego terytorium jest wyznaczanie tzw. obszaru handlowego. Obszar handlowy to nic innego jak okrąg wyznaczony od określonego punktu na mapie o ustalonym promieniu wyrażonym w jednostce metrycznej. W naszym przykładzie, środkiem obszaru handlowego będzie lokalizacja magazynu, a jego obszar będzie wyznaczony przez promień 100km.
Alteryx ma wbudowane narzędzie do generowania obszarów handlowych i nazywa się ono Trade Area.
Kolejnym krokiem jest nałożenie na siebie dwóch warstw tj. obszarów handlowych i lokalizacji klientów w celu ustalenia jaka ich część zawiera się bądź nie zawiera w obszarze handlowym. Wykorzystamy do tego narzędzie Spatial Match, które w prosty sposób wyznaczy nam obszar wspólny, na styku lub zawierający się.
Z ustawieniami pracujemy jak ze zbiorami i możemy obsłużyć praktycznie każdy warunek.
Wynikiem tego procesu będą dwa zestawy danych. Anchor Match zawiera punkty zawierające się w zbiorze lub spełniające inne kryterium połączenia obiektów. Anchor Unmatch zawiera punkty niespełniające kryterium. Jeśli użyjemy narzędzia do podglądu danych Browse Tool zobaczymy zobrazowanie wyników na mapie.
Ten rodzaj analizy ma zastosowanie, jeśli chcemy wyznaczyć określoną populację w ramach danego obszaru wyznaczonego okręgiem lub maksymalny obszar dotarcia w oparciu o dystans. Zatem będzie to najczęściej telekomunikacja gdzie badamy zasięg usług. Inne branże też mogą je wykorzystać przy ocenie kampanii marketingowych.
Izochron – liczy się czas
W wielu innych przypadkach wyznaczanie obszaru dotarcia w oparciu o dystans będzie niewystarczające. W sytuacji, gdy chcemy ustalić obszar handlowy z użyciem czasu przejazdu musimy sięgnąć po izochrony. Zasadniczo chodzi o to, aby zrozumieć, jaki maksymalny obszar można pokonać jadąc z punktu startowego w danej jednostce czasu, na przykład w godzinę. Branże zainteresowane tego rodzaju analizą są bardzo zróżnicowane: transport, handel detaliczny, bankowość, opieka zdrowotna i inne. Każdy, kto ma sklep lub oddział, centrum dystrybucyjne lub przedstawiciela handlowego poruszającego się po okolicy, może uzyskać interesujące spostrzeżenia dzięki tego typu analizie.
Izochron najczęściej przyjmuje amorficzny kształt, ponieważ czas dotarcia jest głównie zdeterminowany siatką istniejących dróg. Dobrze to widać na przykładzie Poznania obok, którego przebiega autostrada A2 znacząco rozszerzając obszar.
Alteryx ma swój własny zestaw danych Drivetime, który działa bardzo dobrze i daje dokładne wyniki, ale jest dodatkowo płatny. W przypadku niektórych klientów, gdzie przypadek użycia jest niszowy i nie uzasadnia dodatkowych wydatków możemy sięgnąć po inne rozwiązania. Dlatego możemy sięgnąć po rozwiązania, które są darmowe i stworzone przez Alteryx Community.
Z czego skorzystać, jeśli chcemy wykorzystać izochrony?
Mapbox Isochrones macro
Makro jest darmowe i do użycia wymaga rejestracji w serwisie Mapbox i wygenerowanie tokena API. Działa bardzo stabilnie i szybko.
Ograniczenia:
- 1 koordynat na request
- 300 requstów na minutę
- Maksymalny czas dotarcia jaki możemy ustalić to 60minut
Traveltime Isochrone macro
Makro płatne z okresem próbnego wykorzystania, ale jeśli chcemy wykonać takie ćwiczenie jednorazowo to polecam. Traveltime oferuje wiele innych ciekawych rozwiązań do analiz geoprzestrzennych. Oczywiście wymaga rejestracji w serwisie i wygenerowanie tokena API. Makro daje duże możliwości konfiguracji, jeśli chodzi o ograniczenia:
- 10 zapytań na dzień (wersja trial)
- Maksymalny czas dotarcia jaki możemy ustalić to 240minut
Openroute Service API
Ten serwis jest darmowy i daje szerokie zastosowania. Jednak obecnie nie istnieje w Alteryx Community żadne makro, które pozwoli szybko odpytać tą bazę. Natomiast jeśli używacie Python lub inny język programowania to bez trudu uzyskacie wyniki.
Ograniczenia:
- Aktualne API v2 nie obsługuje zapytań http, musimy użyć Python lub innego języka programowania
- 500 requstów na dzień (dla izochronów)
- Maksymalny czas dotarcia jaki możemy ustalić to 240minut
Korzyści dla logistyki z wykorzystania analiz geoprzestrzennych z użyciem izochron
Wykorzystanie izochronów daje precyzyjne informacje jak wpływa wybór lokalizacji na możliwości łańcucha dostaw. W ten sposób możemy testować różne warianty lokalizacji w celu wyboru optymalnego miejsca z punktu widzenia czasu dotarcia i poziomu obsługi. Po wykonaniu takiej analizy odpowiedź na postawione we wstępie przez dyrektora Operacyjnego pytania nie stanowią żadnej trudności. Wyniki połączenia izochrony z lokacją klientów oraz danymi transakcyjnymi dają konkretną wartość biznesową.
Inne zastosowania obszarów handlowych oraz funkcji geolokalizacji
Oprócz weryfikowania opłacalności wyboru danej lokalizacji, powyższe techniki możemy zastosować w wielu innych scenariuszach. Narzędzia Alteryx do pracy z danymi przestrzennymi pomogą w takich branżach jak:
Logistyka
- Planowanie optymalnych tras transportu
- Lokowanie magazynów, punktów dystrybucyjnych
- Przypisanie klientów do najbliższego punktu obsługi
Handel
- Wyznaczanie terytoriów handlowych
- Poszukiwanie białych plam na mapie
- Rebalancing portfela klientów między handlowcami w oparciu o dystans lub czas
- Wyszukiwanie i wyświetlanie lokalizacji sklepów według czasu dojazdu, a nie odległości
- Obliczanie czasu i kosztu przejazdu do sklepu i z powrotem
- Wyznaczanie dokładnych tras dla handlowców
Nieruchomości
- Wyszukanie nieruchomości według czasu dojazdu z pracy, szkoły lub innej lokalizacji
- Wyznaczenie kosztu dojazdu z każdej nieruchomości
- Znajdowanie nieruchomości spełniających dane kryteria w danym obszarze
Rekrutacja
- Wyszukiwanie odpowiednich ofert pracy i kandydatów według czasu dojazdu
- Filtrowanie wyników według maksymalnego czasu dojazdu i środka transportu
- Ranking wyników według najkrótszego do najdłuższego czasu dojazdu
Turystyka
- Wyszukiwanie zakwaterowania w pobliżu atrakcji
- Wyszukanie zakwaterowanie według czasu podróży
- Tworzenie tras podróży do miejsc, które chcemy odwiedzić