Co nowego w wersji 2023.3?
Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcjonalności, które Tableau wprowadziło wraz z nową aktualizacją 2023.3.
Niestandardowe etykiety danych
Dzięki niestandardowym etykietom danych możesz definiować różnego rodzaju certyfikaty i alerty dotyczące jakości danych. Jakie są korzyści tego rozwiązania? Możesz w przystępniejszy sposób odkrywać i audytować zasoby danych w Tableau. Otwiera to drzwi do etykietowania metadanych nawet poza Tableau, takich jak bazy danych i tabele w treści nadrzędnej.
Natywny komponent sieciowy Lightning
Dzięki najnowszym możliwościom integracji możesz łatwo osadzać wizualizacje Tableau bezpośrednio w Salesforce (Sales Cloud, Service Cloud itp.) za pośrednictwem Lightning Web. Oznacza to, że możesz stworzyć płynnie zintegrowane środowisko analityczne, w którym wykresy CRM Analytics i wizualizacje Tableau harmonijnie współistnieją w Salesforce. Dodatkowo dzięki parametrom filtra komponentu Tableau masz możliwość płynnej synchronizacji pomiędzy pulpitami nawigacyjnymi CRM Analytics a komponentami Tableau.
Dynamic axis ranges
Dynamiczna wizualizacja w oparciu o parametry pozwala na automatyczne dostosowanie się wizualizacji stosownie do zmiany wartości przypisanych im parametrów (parametrów liczbowych lub parametrów dat) w zależności od zmieniających się zakresów osi. Może to być zmiana tylko jednostronna, czyli początku lub końca osi albo jednoczesna zmiana po obu stronach.
Line Patterns
Wzorce linii (Line Patterns) pozwalają wybrać dowolną linię trendu i przedstawić ją jako linię ciągłą, przerywaną lub kropkowaną. Funkcjonalność ta ułatwia przekazywanie niuansów i prezentowaniu unikalnego kontekstu. Funkcja ta wcześniej została wprowadzona w innych produktach Tableau w wersji Tableau 2023.2, teraz jest dostępna w Tableau Server 2023.3.
Tableau Prep
Stratified sampling in Prep (data set)
Przy wszystkich swoich zaletach Prep zdecydowanie nie należy do najszybszych narzędzi, szczególnie w przypadku pracy na źródłach, których rozmiary liczą miliony wierszy. Aby usprawnić pracę przepływu danych w Prep warto korzystać z próbkowania źródeł danych, zamiast ładowania każdorazowo pełnych informacji.
Nowa możliwość wskazania przedziałów/grup wartości do próbkowania danych (Stratified sampling) ze źródła, pozwoli skuteczniej i szybciej sprawdzić poprawność poszczególnych kroków w przepływie. Zdecydowanie poprawi to efektywność pracy z dużymi źródłami, których wartości nie są rozłożone losowo, czyli zwykły sampling mógł „ukryć” jakieś specyficzne charakterystyki danych.
Fill down and running calculations
Nowa funkcja pozwoli sprawniej wypełnić brakujące dane bez konieczności uprzedniego „czyszczenia” źródła. Bardzo użyteczna w przypadku, kiedy źródłem są dziesiątki czy setki plików, np. Excel. Zdarza się też, że źródła danych nie są dostępne do edycji i dopiero w Tableau Prep możemy je dowolnie modyfikować.
Przykład użyteczności nowej funkcji „Fill down”: Wartości danych, np. w pliku Excel, nieuzupełnione w kolumnie „Kategoria”. Użycie Data interpreter’a w Tableau Prep pozwala „poradzić” sobie z komórkami scalonymi, ale nie potrafi z komórkami rozdzielonymi i w efekcie pustymi.
Rozpoznanie i przypisanie wartości w przypadku komórek scalonych:
Komórki rozdzielone pozostają puste, przypisany zostaje brak wartości, czyli „Null”:
Dzięki nowej funkcjonalności można teraz zastąpić wartości Null ostatnią niepustą wartością w kolumnie, czyli „wypełnić w dół”/”fill down” komórki i wykonać bieżącą kalkulację. Alternatywnie, można utworzyć własną kalkulację w edytorze, z wykorzystaniem funkcji RUNNING_SUM(), RUNNING_AVG() i/lub LAST_VALUE().
Opcje dodatkowe
Dodatek Tableau Cloud do Google Workspace
Dzięki coraz bliższej współpracy między Tableau a Google, możesz przeglądać wizualizacje w Tableau Cloud bezpośrednio z Dokumentów Google. Ta funkcjonalność ułatwia dostęp do istotnych danych w codziennej pracy i jest łatwo dostępna w Google Workspace Marketplace.
Tableau Embedding Playground
Tableau Embedding pozwala na usprawnienie podejmowanie decyzji. Dzięki tej opcji masz wgląd w dane w czasie rzeczywistym w ramach istniejących przepływów pracy. Za pomocą kilku kliknięć możesz bez wysiłku wygenerować kod do eksportu, aby osadzić interaktywne wizualizacje.
Zmiana harmonogramu aktualizacji Tableau
Tableau przejdzie z czterech wydań produktu rocznie na trzy wydania każdego roku. Dzięki większemu odstępowi między aktualizacjami, Tableau może poświęcić znaczne zasoby na dłuższe projekty rozwojowe, które mają potencjał do rewolucjonizowania wizualizacji danych i analizy, jak np. Tableau Pulse.
- Tableau Cloud będzie wydawany co cztery miesiące. Wersja 2023.3 jest ostatnią w 2023 roku. Kolejna wersja, czyli 24.1, pojawi się na początku 2024 roku.
- Tableau Desktop będzie wydawany co cztery miesiące. Wersja 2023.3 jest także ostatnią zaplanowaną aktualizacją w 2023 roku. Kolejne wydanie pojawi się na początku 2024 roku.
- Tableau Server będzie nadal wprowadzać aktualizacje co drugą wersję. Wersja 2023.3 jest także ostatnią zaplanowaną aktualizacją w 2023 roku. Następne główne wydanie Tableau Server jest zaplanowane na 2024.2.
Zapisz się na newsletter, jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata Tableau i wizualizacji danych.