Blog
16.12.2020

Wykres liniowy

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Klient:
Autor:

Wykres liniowy

Wykres liniowy (ang. line chart, line graph) przedstawia serie punktów danych wartości osi x i y połączone prostymi odcinkami i ułożone według naturalnej kolejności (np. chronologicznej) wartości na osi x. Dobrze się sprawdza przy prezentowaniu danych ciągłych takich jak zmiany wartości w czasie (rok, miesiąc, dzień), ogólnego trendu (liniowy, wykładniczy, potęgowy, wzrostowy, spadkowy), przy prezentowaniu rozkładu zmiennej (jako alternatywę dla histogramu) lub chcąc pokazać zależności dwóch zmiennych względem siebie (wykreślając np. krzywą regresji).

Mimo swojej prostoty jest to jedna z najefektywniejszych form wizualizacji danych i pozwala na bardzo szybkie zapoznanie się z tendencją kształtowania się danych. Dzisiaj omówimy, jak przygotować taki wykres w Tableau oraz na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego projektowaniu.

Jak wykorzystać wykres liniowy w biznesie?

Prowadzisz firmę, która zajmuje się sprzedażą? Jednym z kluczowych aspektów, na jaki musisz zwracać uwagę, jest monitorowanie wysokości sprzedaży i jej trendów w czasie.

Wykres liniowy jest klasycznym, ale szeroko wykorzystywanym wykresem do prezentowania zmiany wartości w czasie. Pozwala na zaprezentowanie trendu sprzedaży w poszczególnych przedziałach czasowych (kwartał/miesiąc/dzień). Przy wykorzystaniu dual axis istnieje możliwość:

  • porównania wartości sprzedaży do budżetu,
  • określenie czy założony cel sprzedażowy został osiągnięty,
  • porównanie do wyników z analogicznego okresu w poprzednim roku.

Przy niewielkiej liczbie oddziałów sprzedażowych istnieje możliwość zaprezentowania trendu sprzedaży dla poszczególnych oddziałów na jednym wykresie z rozróżnieniem kolorystycznym.

Jakie wskaźniki oraz trendy można monitorować, żeby zapewnić najwyższą jakość produktów i spełnić wszystkie wymagania klienta? Dzięki wprowadzeniu interaktywnych dashboardów z wykresami liniowymi, może kontrolować pracę i wyniki w różnych działach w firmie. Będą to m.in:

Dział zapewnienia jakości

  1. Satysfakcja klienta – kontroluj liczbę reklamacji (uznanych/nieuznanych) oraz czas ich rozpatrywania – tzn. response time.
  2. Sprawdzaj zgodność wyrobów ze specyfikacją – (RFT – right first time, DPPM – deffective parts per million)
  3. Monitoruj zidentyfikowane niezgodności (ilość, przyczyny) oraz działania korygujących (czas realizacji) i działania prewencyjne,
  4. Sprawdzaj wyniki audytów wewnętrznych oraz zewnętrznych (ilość zidentyfikowanych niezgodności w podziale na przyczyny, działy)
  5. Oceniaj i monitoruj dostawców zewnętrznych (ilość reklamacji, czas rozpatrywania reklamacji, wyniki audytów).

Dział inżynierii procesowej - sprawdzaj wydajność procesu produkcyjnego (Yield loss).

W dziale inżynierii procesowej wykresy liniowe są niezwykle użytecznym narzędziem do monitorowania wydajności procesu produkcyjnego. Przez śledzenie wskaźnika "yield loss", czyli różnicy między rzeczywistym a teoretycznie możliwym uzyskiem produktu, możesz identyfikować obszary, w których wydajność jest niższa niż oczekiwana. Regularna analiza tych danych na wykresach pozwala na szybkie zauważenie trendów i wprowadzenie niezbędnych korekt w procesie produkcyjnym, co prowadzi do zwiększenia efektywności i zmniejszenia strat materiałowych oraz finansowych.

Dział planowania - planuj działania logistyczne, np. realizację dostaw do klienta na czas (OTIF – on time in full), backlog value.

W dziale planowania wykresy liniowe pomagają w zarządzaniu logistyką, szczególnie w kontekście realizacji dostaw na czas i w pełni (OTIF) oraz wartości zaległych zleceń (backlog value). Analiza tych wskaźników za pomocą wykresów umożliwia precyzyjne prognozowanie przyszłych potrzeb logistycznych oraz optymalizację zasobów. Regularne monitorowanie OTIF pozwala na identyfikację problemów w łańcuchu dostaw, a analiza wartości backlogu umożliwia lepsze zarządzanie zleceniami, co w efekcie prowadzi do zwiększenia satysfakcji klienta i efektywności operacyjnej.

Dział EHS - prezentuj na wykresach wskaźniki działu bezpieczeństwa – realizacje planu (bezwypadkowość).

Dział EHS (Environmental, Health, and Safety) może korzystać z wykresów liniowych do prezentowania i analizowania wskaźników bezpieczeństwa pracy, takich jak liczba dni bez wypadków. Śledzenie tych wskaźników na wykresach pozwala na zobaczenie długoterminowych trendów i oceny efektywności wdrożonych środków bezpieczeństwa. Dzięki temu można łatwiej identyfikować potencjalne zagrożenia i podejmować działania prewencyjne, co prowadzi do poprawy ogólnego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Dział HR - kontroluj rotację pracowników i wskaźnik nieobecności.

W dziale HR wykresy liniowe są kluczowym narzędziem do monitorowania wskaźników rotacji pracowników oraz nieobecności. Analiza danych na tych wykresach pozwala działowi HR identyfikować wzorce i przyczyny wysokiej rotacji oraz nieobecności, co może wskazywać na problemy w zarządzaniu zasobami ludzkimi lub potrzebę wprowadzenia programów motywacyjnych i zdrowotnych. Dzięki temu firma może lepiej zarządzać swoim kapitałem ludzkim, zwiększając zaangażowanie pracowników i redukując koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.

Dział utrzymania ruchu - monitoruj liczbę zgłaszanych usterek maszyn.

Dział utrzymania ruchu może wykorzystać wykresy liniowe do monitorowania liczby zgłaszanych usterek maszyn. Analiza tych danych pomaga w identyfikacji trendów i przewidywaniu awarii, co umożliwia lepsze planowanie konserwacji prewencyjnej i zmniejsza czas przestojów produkcyjnych. Regularne śledzenie usterek na wykresach pozwala również na ocenę skuteczności działań naprawczych i optymalizację procesów konserwacyjnych, co w efekcie prowadzi do zwiększenia niezawodności maszyn i wydajności produkcji.

Wszystkie powyższe mogą być zaprezentowane przez wykres liniowy w ujęciu czasowym lub przy użyciu wykresów słupkowych.

Bezpłatny dashboard dla Twojej firmy

Chcesz zobaczyć, jak wyglądałby dashboard na Twoich danych? Wypełnij formularz a my w 48 godzin przygotujemy dla Ciebie darmowy dashboard dostosowany do konkretnych celów biznesowych.

Jak zrobić wykres liniowy w Tableau?

Line Graph jako jedna z głównych form wizualizacji jest oczywiście dostępna w menu Show Me.

Przerzucamy nasz wymiar czasowy na Columns, miarę do Rows i wybieramy Line Graph z Show Me. Tableau przekonwertuje naszą datę na zmienną ciągłą i wykreśli linię odpowiadającą kolejnym punktom danych.

Tworzenie wykresu liniowego w Tableau

Nie korzystając z Show Me, przeciągamy datę na Columns, miarę do Rows, wybieramy kształt Line w oknie Marks i konwertujemy datę na format ciągły (continuous).

Wykres liniowy w Tableau bez Show Me

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, tworząc wykres liniowy?

1. Na równe odstępy na osi x

Wybierając interwał na osi x, musimy być konsekwentni. Jeżeli zdecydujemy się pokazywać dane w odstępach czasu jednego roku, nie możemy w pewnym punkcie wykresu zmienić tej jednostki i pokazywać danych np. miesięcznych.

Wykres liniowy w sprzedaży

2. Na dostępność danych

Powinniśmy dysponować wszystkimi danymi w naszym szeregu. Jeżeli jakichś danych brakuje, może to zafałszować odbiór wykresu. Do nas należy decyzja co zrobić w przypadku braku danych – możemy ten punkt pominąć lub rozbić wykres na dwie wizualizacje.

Wykres liniowy z brakującymi wartościami

Wykres liniowy, a brakujące wartości

3. Na szerokość samej wizualizacji

Tworząc wykres liniowy, istotna może się okazać szerokość samej wizualizacji. Zależnie od tego, na co chcemy położyć nacisk, możemy nasz wykres:

a) Zwęzić, aby uwidocznić wahania sezonowe:

Wykres liniowy - średnia ruchoma

b) Poszerzyć i skupić się na ogólnym trendzie zmiennej:

Wykres liniowy a trend średniej ruchomej

4. Na rodzaj danych

Poniższy przykład to świetna prezentacja tego, jak nasze wizualizacje nie powinny wyglądać. Dane nie są ze sobą w żaden sposób powiązane, a obrócone etykiety tylko utrudniają odczytanie nagłówków. Jak wspomnieliśmy w pierwszym akapicie, wykres liniowy nadaje się do prezentowania danych ciągłych. W przypadku danych kategorycznych sięgnijmy np. po wykres słupkowy.

Wykres liniowy z danymi podzielonymi na kategorie

   

Wykres słupkowy

5. Na ilość serii danych

O ile wykres liniowy pozwala na porównanie trendów między dwoma lub trzema zmiennymi, o tyle przy większej ilości zmiennych (pięć i więcej), odczytanie informacji będzie utrudnione. W przypadku dużej ilości nakładających się na siebie serii danych dobrym pomysłem jest rozbicie ich na kilka zestawionych ze sobą wizualizacji.

Wykres liniowy z wieloma seriami danych

Wykres liniowy a wiele serii danych

Po wykresy liniowe powinniśmy sięgać za każdym razem, ilekroć mamy do przedstawienia zmiany jakiejś wartości w czasie. Pamiętajmy, by uwzględniać przy tym naturalną kolejność wartości osi x, dostosować szerokość naszej wizualizacji zależnie od tego, co mamy do przekazania i unikać dużej liczby zmiennych na pojedynczym wykresie.

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.

No items found.