Blog
10.9.2021

Tableau Server vs Tableau Cloud

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Klient:
Autor:
Mateusz Różański

Co wybrać: Tableau Cloud czy Tableau Server?

Zacznijmy od początku – stworzenie wizualizacji

Tableau Desktop jest podstawowym produktem firmy Tableau Software, narzędziem klasy Business Intelligence (BI), umożliwiający analitykom przeprowadzanie analizy danych w bardziej efektywny sposób poprzez przekształcenie danych w atrakcyjne, interaktywne wizualizacje zwane dashboardami.

Jedną z zalet produktów Tableau jest szybkość. Począwszy od łączenia się z różnymi typami baz danych (data source), poprzez proces tworzenia dashboardów, kończąc na równie szybkim dzieleniu się wynikami w ramach danej grupy odbiorców w organizacji. Obsługa interfejsu jest bardzo intuicyjna, gdyż działa w oparciu o metodę drag and drop, czyli przeciągnij i upuść, co stanowi ogromną zaletę w szczególności dla osób nieposiadających umiejętności w programowaniu.

Raporty czy dashboardy stworzone w Tableau Desktop mogą być publikowane online i konsumowane przez innych użytkowników o roli Viewer lub Explorer. W celu współdzielenia zasobów w ramach ekosystemu Tableau należy użyć dedykowanych platform. Będą to Tableau Server lub Tableau Cloud.

Tableau Cloud – platforma analityczna hostowana w chmurze

Tableau Cloud to usługa w chmurze (SaaS), czyli jest to inaczej mówiąc Tableau Server hostowany przez Tableau. Wszystko łatwo dostępne z poziomu przeglądarki na urządzeniach stacjonarnych lub poza biurem dzięki aplikacjom mobilnym.

saas analityka na wszystkich urządzeniach
Źródło: tableau.com

Jest to wygodne rozwiązanie dla organizacji z mniejszymi zasobami czy wręcz brakiem własnej infrastruktury informatycznej, ponieważ cała instalacja oraz jej utrzymanie jest zapewnione przez Tableau Software.

Którą wersję wybrać?

Obie wersje oprogramowania Tableau — Tableau Server i Tableau Cloud — pozwalają użytkownikom na bezpieczne przeglądanie dashboardów w trybie online. To, które rozwiązanie zostanie zastosowane w danej organizacji, zależy głównie od wymagań czy potrzeb biznesowych oraz zasobów finansowych, infrastruktury IT. W skrócie:

  • Tableau Cloud zarządzane i hostowane przez Tableau. Oferuje minimalny poziom obsługi po stronie Klienta.
  • Tableau Server pozwala na pełną kontrolę i przechowywanie danych na wybranym magazynie w chmurze lub na własnym serwerze w siedzibie firmy.

Tableau Cloud oraz Server pozwala na pracę z danymi przechowywanymi w dowolnym miejscu – w chmurze lub siedzibie firmy. Niezależnie od tego, czy łączysz się w trybie Live, czy odświeżasz dane za pomocą trybu Extract, masz elastyczność w wykorzystaniu wszystkich swoich danych i łatwego utrzymania ich aktualności.

Dowiedz się więcej o podłączaniu do danych.

tableau cloud
Źródło: tableau.com

Postaramy się przybliżyć kryteria, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze określonej wersji.

Kiedy wybrać Tableau Cloud?

Jeśli nie chcesz instalować oprogramowania lub kupować sprzętu, wybierz analitykę jako usługę z Tableau Cloud. Użytkownicy mają dostęp do swoich danych w chmurze, nie muszą pamiętać o aktualizacjach czy kopiach zapasowych swoich witryn, dodatkowo otrzymują zaktualizowaną wersję oprogramowania Tableau zawierającą najnowsze funkcjonalności.

Klienci wybierający tę formę współdzielenia zasobów będą musieli zapłacić nieznacznie wyższą cenę za ten typ subskrypcji. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż Tableau Software udostępnia nam również część swoich zasobów.

Jest wiele scenariuszy, kiedy Tableau Cloud będzie dobrym wyborem. Poniżej kilka kryteriów, które mogą za tym przemawiać.

  • Organizacje rozpoczynające używanie Tableau
  • Krótki czas uruchomienia
  • Ograniczone zasoby IT – osobowe i sprzętowe
  • Ograniczona liczba skoroszytów/źródeł danych i niski przewidywany wzrost
  • Do 100 aktywnych użytkowników z minimalnym przewidywanym wzrostem
  • Dominujące wykorzystanie połączeń typu Live do analitycznych bazy danych (np. Snowflake, BigQuery, Azure, Exasol) z ograniczoną liczbą ekstraktów
  • Nie ma potrzeby dostosowywania procesów serwera ani jego wyglądu (np. logotyp, strona startowa)
  • Firma jest pozytywnie nastawiona do przechowywania danych poza siecią wewnętrzną i akceptuje przemieszczanie ich przez Internet (oczywiście dane są szyfrowane TLS 1.2)
  • Brak potrzeby dostępu dla gości ani licencjonowania per-core

Różnice między Tableau Cloud a Tableau Server on-premise

Od strony użytkownika końcowego nie dostrzeżemy różnic między dwoma platformami. Obie wersje dostępne są przez przeglądarkę czy z urządzeń mobilnych. Zasadnicze różnice wynikają oczywiście z charakteru obu rozwiązań, dlatego skupimy się dodatkowo na różnicach z perspektywy działu IT.

Bezpieczeństwo danych

W obu wersjach dostęp do opublikowanych danych i dashboardów mogą mieć jedynie uwierzytelnieni użytkownicy poprzez unikalne Tableau ID lub jednorazowe logowanie wraz MFA. Podstawową różnicą jest fakt, że dane muszą wyjść poza zaporę wewnętrznej sieci firmy. Nie każda firma akceptuje takie ryzyko. W przypadku skonfigurowania dostępu poprzez login i hasło bez uwierzytelnienia dwuskładnikowego istnieje możliwość nieautoryzowanego dostępu.

Aktualizacje danych

Tableau Cloud obsługuje ten sam zestaw źródeł danych co Tableau Server on-premise. Jednak z uwagi na to, że Tableau Cloud stoi poza siecią wewnętrzną organizacji, aby zachować świeżość danych, należy użyć klienta o nazwie Bridge.

Tableau Bridge jest oprogramowaniem klienckim, które działa w twojej sieci i współpracuje z Tableau Cloud po to, aby aktualizować źródła danych, które łączą się z danymi sieci prywatnej, do których Tableau Cloud nie ma bezpośredniego dostępu.

tableau cloud
Źródło: tableau.com

Klient Bridge wypycha fragmenty Twoich danych lokalnych do Tableau Cloud według określonego harmonogramu. Kiedy klient jest uruchomiony, automatycznie połączy się z Twoim źródłem danych, wyodrębni dane i opublikuje je w Tableau Cloud. Klient może działać bez przerwy, nawet jeśli jesteś wylogowany. Do poprawnego działania klienta potrzebna jest jego instalacja. Tableau Server, z kolei, pozwala definiować harmonogramy odświeżenia jako element standardowych procesów.

Instancje

Tableau Cloud pozwala na założenie jednej witryny (Site) dla konta, ale dany użytkownik może mieć dostęp do wielu kont jednocześnie (dzięki Tableau ID). Wersja on-premise daje możliwość założenia jednocześnie wielu witryn dla różnych oddziałów firmy, zespołów. Zarządzanie dostępami poprzez witryny ma znaczenie w dużych organizacjach.

Limit danych

Tableau Cloud ma sztywny limit 100GB na konto (nie na użytkownika, tylko łącznie dla wszystkich użytkowników). Indywidualny skoroszyt, opublikowane źródło danych lub przepływ to maksymalnie 15GB. W przypadku on-premise ograniczeniem są zasoby dyskowe, które możemy skalować.

Administracja

Administratorzy mogą sięgnąć do repozytorium Server na bazie PostgreSQL po to, aby odpytywać o dane dotyczące procesów serwera, obiektów, uprawnień użytkowników. Cloud oferuje tylko niektóre statystyki w panelu Admin Insights.

Tableau Server — bezpieczne repozytorium

Tableau Server stanowi centralne repozytorium źródeł danych, wizualizacji, zasobów, z których mogą korzystać wszyscy użytkownicy organizacji w tym samym czasie. Tableau Server zapewnia współpracę w ramach jednej organizacji z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa i jest proponowane większym organizacjom posiadającym odpowiednie zasoby, dbającym o wysoki poziom bezpieczeństwa w zakresie przechowywania i przetwarzania danych.

bezpieczne przetwarzanie danych
Źródło: tableau.com

Wybierając Tableau Server organizacja zachowuje pełną kontrolę nad serwerem, na którym działa oprogramowanie Tableau. Dostęp do danych jest chroniony poprzez określenie ról i uprawnień, dzięki temu firma ma kontrolę nad tym, kto może oglądać, edytować, udostępniać dashboardy.

Tableau Server może być zainstalowany wewnątrz lub na zewnątrz firmowej zapory sieciowej. Aktualizacje i kopie zapasowe są obsługiwane przez posiadacza licencji. Będzie on odpowiedzialny za planowanie i zarządzanie aktualizacją oraz utrzymywanie kopii zapasowych. W zależności od Twoich wewnętrznych zasobów i procesów wdrażania może to oznaczać, że wersja Tableau Server, której używasz na co dzień, może być opóźniona w stosunku do najnowszej dostępnej wersji.

Serwer Tableau obsługuje połączenia na żywo z lokalnymi źródłami danych oraz z bazami analitycznymi Snowflake, Google BigQuery i Amazon Redshift.  Może być skonfigurowany do lokalnego uwierzytelniania przy użyciu integracji z Active Directory lub pojedynczego logowania przy użyciu SAML lub Kerberos.

Podsumowanie

Tableau oferuje swobodę wyboru odpowiedniej platformy w zależności od wymagań klientów. Różnica pomiędzy Tableau Cloud i Tableau Server polega na tym, że Tableau Cloud jest podobne do Tableau Server hostowanego na platformie w chmurze, podczas gdy Tableau Server jest centralnym repozytorium dla użytkowników, źródeł danych i wizualizacji zarządzanymi przez klienta.

Zastanawiasz się który program wybrać? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.

No items found.