Blog
30.10.2023

Aktualizacja Tableau 2023.3

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Klient:
Autor:

Co nowego w wersji 2023.3?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcjonalności, które Tableau wprowadziło wraz z nową aktualizacją 2023.3.

Niestandardowe etykiety danych

Dzięki niestandardowym etykietom danych możesz definiować różnego rodzaju certyfikaty i alerty dotyczące jakości danych. Jakie są korzyści tego rozwiązania? Możesz w przystępniejszy sposób odkrywać i audytować zasoby danych w Tableau. Otwiera to drzwi do etykietowania metadanych nawet poza Tableau, takich jak bazy danych i tabele w treści nadrzędnej.

Źródło: tableau.com

Natywny komponent sieciowy Lightning

Dzięki najnowszym możliwościom integracji możesz łatwo osadzać wizualizacje Tableau bezpośrednio w Salesforce (Sales Cloud, Service Cloud itp.) za pośrednictwem Lightning Web. Oznacza to, że możesz stworzyć płynnie zintegrowane środowisko analityczne, w którym wykresy CRM Analytics i wizualizacje Tableau harmonijnie współistnieją w Salesforce. Dodatkowo dzięki parametrom filtra komponentu Tableau masz możliwość płynnej synchronizacji pomiędzy pulpitami nawigacyjnymi CRM Analytics a komponentami Tableau.

Dynamic axis ranges

Dynamiczna wizualizacja w oparciu o parametry pozwala na automatyczne dostosowanie się wizualizacji stosownie do zmiany wartości przypisanych im parametrów (parametrów liczbowych lub parametrów dat) w zależności od zmieniających się zakresów osi. Może to być zmiana tylko jednostronna, czyli początku lub końca osi albo jednoczesna zmiana po obu stronach.

Źródło: tableau.com

Line Patterns

Wzorce linii (Line Patterns) pozwalają wybrać dowolną linię trendu i przedstawić ją jako linię ciągłą, przerywaną lub kropkowaną. Funkcjonalność ta ułatwia przekazywanie niuansów i prezentowaniu unikalnego kontekstu. Funkcja ta wcześniej została wprowadzona w innych produktach Tableau w wersji Tableau 2023.2, teraz jest dostępna w Tableau Server 2023.3.

Źródło: tableau.com

Tableau Prep

Stratified sampling in Prep (data set)

Przy wszystkich swoich zaletach Prep zdecydowanie nie należy do najszybszych narzędzi, szczególnie w przypadku pracy na źródłach, których rozmiary liczą miliony wierszy. Aby usprawnić pracę przepływu danych w Prep warto korzystać z próbkowania źródeł danych, zamiast ładowania każdorazowo pełnych informacji.

Nowa możliwość wskazania przedziałów/grup wartości do próbkowania danych (Stratified sampling) ze źródła, pozwoli skuteczniej i szybciej sprawdzić poprawność poszczególnych kroków w przepływie. Zdecydowanie poprawi to efektywność pracy z dużymi źródłami, których wartości nie są rozłożone losowo, czyli zwykły sampling mógł „ukryć” jakieś specyficzne charakterystyki danych.

Źródło: tableau.com

Fill down and running calculations

Nowa funkcja pozwoli sprawniej wypełnić brakujące dane bez konieczności uprzedniego „czyszczenia” źródła. Bardzo użyteczna w przypadku, kiedy źródłem są dziesiątki czy setki plików, np. Excel. Zdarza się też, że źródła danych nie są dostępne do edycji i dopiero w Tableau Prep możemy je dowolnie modyfikować.

Przykład użyteczności nowej funkcji „Fill down”: Wartości danych, np. w pliku Excel, nieuzupełnione w kolumnie „Kategoria”. Użycie Data interpreter’a w Tableau Prep pozwala „poradzić” sobie z komórkami scalonymi, ale nie potrafi z komórkami rozdzielonymi i w efekcie pustymi.

Rozpoznanie i przypisanie wartości w przypadku komórek scalonych:

rozpoznanie i przypisanie wartości komórek scalonych

Komórki rozdzielone pozostają puste, przypisany zostaje brak wartości, czyli „Null”:

przypisanie wartości null

Dzięki nowej funkcjonalności można teraz zastąpić wartości Null ostatnią niepustą wartością w kolumnie, czyli „wypełnić w dół”/”fill down” komórki  i wykonać bieżącą kalkulację. Alternatywnie, można utworzyć własną kalkulację w edytorze, z wykorzystaniem funkcji RUNNING_SUM(), RUNNING_AVG() i/lub  LAST_VALUE().

Opcje dodatkowe

Dodatek Tableau Cloud do Google Workspace

Dzięki coraz bliższej współpracy między Tableau a Google, możesz przeglądać wizualizacje w Tableau Cloud bezpośrednio z Dokumentów Google. Ta funkcjonalność ułatwia dostęp do istotnych danych w codziennej pracy i jest łatwo dostępna w Google Workspace Marketplace.

Tableau Embedding Playground

Tableau Embedding pozwala na usprawnienie podejmowanie decyzji. Dzięki tej opcji masz wgląd w dane w czasie rzeczywistym w ramach istniejących przepływów pracy. Za pomocą kilku kliknięć możesz bez wysiłku wygenerować kod do eksportu, aby osadzić interaktywne wizualizacje.

Przeciągnij i upuść interakcję, aby zmienić wartości parametrów, aktualizując podglądaną wizualizację.
Źródło: tableau.com

Zmiana harmonogramu aktualizacji Tableau

Tableau przejdzie z czterech wydań produktu rocznie na trzy wydania każdego roku. Dzięki większemu odstępowi między aktualizacjami, Tableau może poświęcić znaczne zasoby na dłuższe projekty rozwojowe, które mają potencjał do rewolucjonizowania wizualizacji danych i analizy, jak np. Tableau Pulse.

  1. Tableau Cloud będzie wydawany co cztery miesiące. Wersja 2023.3 jest ostatnią w 2023 roku. Kolejna wersja, czyli 24.1, pojawi się na początku 2024 roku.
  2. Tableau Desktop będzie wydawany co cztery miesiące. Wersja 2023.3 jest także ostatnią zaplanowaną aktualizacją w 2023 roku. Kolejne wydanie pojawi się na początku 2024 roku.
  3. Tableau Server będzie nadal wprowadzać aktualizacje co drugą wersję. Wersja 2023.3 jest także ostatnią zaplanowaną aktualizacją w 2023 roku. Następne główne wydanie Tableau Server jest zaplanowane na 2024.2.

Zapisz się na newsletter, jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata Tableau i wizualizacji danych.

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.

No items found.