Blog
15.3.2019

Wykres pociskowy i wykres tempa

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Klient:
Autor:
Mateusz Różański

Każdy, kto zajmuje się wizualizacją danych powinien mieć w swoim arsenale gotowe techniki do prezentowania realizacji w porównaniu do planu lub innej miary referencyjnej (benchmark, poprzedni okres itd.). Do najbardziej skutecznych technik zaliczamy dwa rodzaje wizualizacji, które w tym wpisie omówimy: Bullet graph (wykres pociskowy) i Tempo chart (wykres tempa).

Wykres pociskowy (bullet graph)

Wykres pociskowy zbudowany jest z wykresu słupkowego prezentującego realizację i poprzecznej linii referencyjnej, która dotyczy miary porównawczej. Wizualizacje oparte o długość i pozycję są szczególne łatwe i szybkie w interpretacji, ale pierwszy kontakt z wykresem pociskowym wymaga wyjaśnienia i nie zawsze od razu spotyka się z akceptacją.

Podstawową zaletą wykresu słupkowego jest możliwość dokonania porównań i tworzenie rankingów. Wykres pociskowy oferuje szerszy kontekst poprzez dodatkowy punkt odniesienia. W ten sposób wizualizacja lepiej prowokuje do podejmowania działań. Możemy szybko odpowiedzieć na pytanie czy wszystkie region osiągnęły wzrost czy tylko niektóre? Które wykazały spadek w stosunku do roku ubiegłego?

Wykres pociskowy to jedna z 24 podstawowych wizualizacji w menu ‘Show Me’, które oferuje Tableau co znaczy, że możemy go zbudować kilkoma kliknięciami.

Wystarczy zaznaczyć z klawiszem CTRL wybrany zestaw pól (obligatoryjnie miarę podstawową i miarę referencyjną oraz potrzebne wymiary np. Region) i wybieramy ikonę bullet graph.

Należy zwrócić uwagę czy słupek prezentuje główną miarę, w przeciwnym razie należy dokonać zamiany miar klikając prawym klawiszem na osi ->Swap Reference Lines Fields

O tym jak zbudować ten wykres dowiecie się z materiałów Tableau tutaj.

Wykres tempa (tempo chart)

Czym różni się wykres tempa (tempo chart) od wykresu pociskowego (bullet graph)? Zasadniczą różnicą jest przedstawienie słupków jako miary względne wyrażone procentowo do miary referencyjnej. Linia referencyjna ciągnie się przez cały wykres wzdłuż jednej osi i obrazuje stałą określoną wartość, najczęściej 100%.

Przykład: % realizacji planów sprzedaży.

wykres tempa

Kiedy stosować?

Jeśli naszym głównym celem jest pokazanie tempa dochodzenia do osiągnięcia poziomu miary referencyjnej a nie wartości nominalnej. Przykład: dyrektorzy premiowani są za realizację kwartalnych celów sprzedażowych. Zakładamy, że poziom kwartalnej sprzedaży jest w miarę równomierny. Dlatego oczekuje się, że po zakończeniu 3 kwartału, handlowiec powinien osiągnąć w okolicach 75% realizacji rocznego celu. Jeśli tak nie jest, istnieje ryzyko, że nie zdąży nadrobić brakującej realizacji. Podobne rozwiązanie można stosować w wielu innych przypadkach.

Innym przykładem użycia będzie sytuacja, kiedy mamy duże dysproporcje w wartościach nominalnych między elementami w naszym rankingu a chcemy monitorować stan realizacji każdego z nich nie nadając im podświadomie wag. Jeśli spojrzymy na wykres poniżej, nasza uwaga mimowolnie koncentruje się na słupkach najdłuższych, a być może z biznesowego punktu widzenia te względnie nieduże słupki też muszą dowozić swoje plany.

Inne rozwiązania

Alternatywą dla wykresu pociskowego może być wykres bar-in-bar czyli słupek w słupku. Idea jest identyczna natomiast jego budowa jest inna bo miara referencyjna, zamiast linii poprzecznej, reprezentowana jest przez drugi, szerszy słupek.

wykres bar in bar

Czego nie robić?

Przez ostatnie lata wykres zegara lub prędkościomierza (gauge, speedometer) był kojarzony jako jedyny sposób prezentacji wykonania w porównaniu do planu. Jest to jednak jeden ze złych przykładów, których nie powinniśmy stosować.

wykres zegara

Dlaczego nie?

  • zajmuje sporo miejsca
  • mało dokładny
  • utrudnia porównania i tworzenie rankingów
  • problem z realizacją powyżej 100%

Wyobraźmy sobie szefa sprzedaży, który odpowiada za 4 regiony. Jeśli chcemy dać możliwość porównania wszystkich regionów musimy zbudować 4 zegary. Cztery elementy to może jeszcze nie jest zbyt wiele ale gdybyśmy mieli zespół 10 handlowców sprawa zaczyna się komplikować.

Wówczas porównania przestają być możliwe, a ponadto przy próbie prezentacji wartości nominalnych pojawia się problem synchronizacji skali. Wszak każdy zegar będzie miał inną wartość maksymalną. Problem możemy częściowo rozwiązać stosując miary względne wyrażone procentowo. Jednak szkoda Waszego wysiłku lepiej użyjcie wykresu pociskowego lub tempo chart.

Dodatkowo zapraszamy do serii artykułów na naszym blogu poświęconych wykresom w Tableau.

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.

No items found.