FREE
TABLEAU
MOCK-UP TEST

Jak stworzyć szablon dashboardu w Tableau – 7 kroków

Dzisiaj dowiecie się jak, krok po kroku, zbudować template (szablon), który możecie wielokrotnie używać i rozpowszechniać w swoich organizacjach jako standard kanwy dashboardu.

Krok 1  – szablon dashboardu w Tableau

Zbierz wytyczne oraz materiały od osoby odpowiedzialnej za standard wizualnej identyfikacji organizacji. Powinieneś wiedzieć jaką czcionką lub czcionkami będziesz się posługiwać, w jakiej kolorystyce, otrzymasz również materiały graficzne tj. logotyp i inne elementy wizualne np. ikony.

Na potrzeby naszego tutoriala przyjmijmy, że posłużymy się następującymi założeniami.

Czcionka

Czcionka podstawowa to Lato i jej wariacje. Lato to wszechstronna czcionka, która świetnie wygląda w tekście pisanym jak i w nagłówkach z użyciem bolda. Ta znana na całym świecie czcionka jest dziełem naszego rodaka, projektanta Łukasza Dziedzica. Możecie ją ściągnąć tutaj.

Dashboard Title – Lato Black 22p. kolor #555555

Worksheet Title – Lato Bold 14p. kolor #75a1c7

Czasem czcionka używana do identyfikacji wizualnej jest niestandardowa i nie znajdziemy jej na liście czcionek dostępnych w Tableau. Należy ją wtedy zainstalować z poziomu systemu operacyjnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli niestandardowa czcionka ma się poprawnie wyświetlać u wszystkich użytkowników muszą ją mieć uprzednio zainstalowaną. W tym czcionka musi być zainstalowana na maszynie z Tableau Server. Dodatkowe wyzwanie może stanowić poprawne wyświetlanie czcionek w różnych systemach operacyjnych. Czcionki dostępne w Windows niekoniecznie mają swój odpowiednik na komputerach z jabłuszkiem.

Kolorystyka

Kolory podstawowe

Kolorystyka szablonu dashboardu w Tableau

Kolor tekstu – #555555

Kolor tła tytułów – #f7f7f7

Logotyp

Wykorzystamy fikcyjny logotyp.

Logotyp w szablonie dashboardu w Tableau

Mające zebrane wszystkie informacje przejdźmy do zbudowania kanwy w Tableau.

Krok 2 – zbudujmy podstawową kanwę szablonu

Na tym etapie otwieramy nowy workbook, który nazwiemy ‘CorporateTemplate’.

Menu: File -> New

Tworzymy 3 nowe arkusze oraz jeden dashboard.

Menu: Worksheet -> New Worksheet

Menu: Dashboard -> New Dashboard

Najszybciej dodać nowe obiekty klikając na jedną z ikon ze znakiem „+”.

Budowanie podstawowej kanwy szablonu

Teraz w kanwie dashboardu dodajmy:

 • Główny tytuł
  Menu: Dashboard -> Show Title

Arkusze 1-3 w układzie 2×1 czyli 2 arkusze na górze i jeden pod nimi. Arkusze przenosimy dwuklikiem lub drag&drop.

Dodaję obramowanie wszystkich arkuszy w kanwie dashboardu
Przechodzę do ustawień Layout (1), zaznaczam Sheet 1 (2), wybieram obramowanie linią przerywaną (3). Powtarzam dla Sheet 2 i 3.
Ustawienia Layout

Efekt powinien wyglądać tak

Zwróćcie uwagę, że nie dodajemy żadnego źródła danych. Do utworzenia kanwy nie jest to w ogóle konieczne.

Jestem zwolennikiem ustalania docelowej rozdzielczości od razu dlatego, że wielkość kanwy determinuje ułożenie oraz również rozmiar pozostałych elementów.

Jaką rozdzielczość dobrać?

To jedno z tych pytań na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od urządzeń jakie dominują wśród odbiorców. Musicie to po prostu sprawdzić w dziale IT albo zapytać odbiorców analiz.

Jeśli treści będą konsumowane przez Tableau Server na starszych komputerach to bezpieczną rozdzielczość można ustalić na 1366×768. Natomiast obecnie większość laptopów ma rozdzielczość FullHD i więcej co pozwala na użycie rozdzielczości przynajmniej 1600×900. Im więcej rozdzielczości tym kanwa jest większa przez co oferuje więcej przestrzeni roboczej. Możemy też użyć więcej miejsca w pionie ale skazujemy użytkownika na konieczność przewijania strony. W niektórych przypadkach jest to jak najbardziej uzasadnione.

Ustawienie rozdzielczości

Będąc na kanwie dashboardu wybieram menu Size oraz opcję Fixed Size. W przypadku szablonu biznesowego będzie to lepsze rozwiązanie niż wariant Automatic dlatego, że Fixed gwarantuje stałość osadzenia ułożonych elementów. Automatic skaluje wszystko do maksymalnej rozdzielczości dostępnej na urządzeniu co w rezultacie daje odmienne sposoby wyświetlania na urządzeniach o różnych rozdzielczościach.

Ustawiam rozdzielczość na 1600×900 czyli PowerPoint.

Ustawienie rozdzielczości szablonu dashboardu w Tableau

Krok 3 – ustalenie domyślnych czcionek na poziomie workbook’a

W ten sposób definiujemy globalne ustawienia czcionek w całym pliku. Mają one pierwszeństwo przed wszelkimi ustawieniami czcionek w poszczególnych obiektach.

Menu: Format -> Workbook

Ustalenie domyślnych czcionek dashboardu w Tableau

Wybieramy czcionkę Lato dla całego pliku ‘All’, wielkość i kolor dla tytułów dashboardu, arkuszy.

Wybór czcionki dashboardu w Tableau

Możemy ustawić również predefiniowane parametry wyświetlania linii.

Ustawianie predefiniowanych parametrów

Krok 4 – ustalenie domyślnych formatów na poziomie dashboard’u

Menu: Dashboard -> Format

Ustawienia te mają nadrzędny charakter na poziomie dashboardu i pozwalają dodać wypełnienia kolorem. Możemy też oczywiście zmienić ustawienia czcionek tytułów. Przykładowo wprowadźmy shading dla tytułów z kolorem #f7f7f7.

Domyślne formaty na poziomie dashboardu w Tableau

Krok 5 – Dodawanie logotypu

Umieszczenie logotypu jest bardzo istotnym elementem dostosowania dashboardu do identyfikacji wizualnej brandu lub firmy. Sugeruję umieszczanie logotypu w prawym górnym rogu dlatego, że lewy róg jest zarezerwowany dla tytułu, który ma w tym przypadku pierwszeństwo bo jest wstępem do odczytania reszty przekazu. Odbiorca w ramach organizacji wie dla kogo pracuje więc logotyp nie powinien zabierać tego najcenniejszego miejsca z punktu widzenia sposobu w jakim czytamy strony.

Składa się na to kilka operacji, które najlepiej zobaczyć na filmie (0:31).

 1. Z menu Objects do kanwy dashboardu dodajemy kontener Horizontal (1) przy górnej krawędzi. Pozwoli to nam zgrupować tytuł i logotyp w ramach jednego kontenera.Dodawanie logotypu do dashboardu w Tableau
 2. Przenosimy tytuł do nowego kontenera, a następnie dodajemy logotyp (2) jako plik .jpeg lub .png z menu Objects.
 3. Korygujemy wielkość tytułu oraz outer padding tytułu i logotypu tak aby przylegały do siebie. Najlepiej mieć logotyp bez tła, które określimy już w samym Tableau.

Krok 6 – Final tunning szablonu dashboardu w Tableau

Możemy dodać dodatkowe elementy wizualne takie jak interlinie, stopka.

 1. Interlinie – najprościej je dodać w postaci obiektu Text i ustawiając odpowiednią wielkość np. na 2 piksele szerokości oraz padding na 0.
 2. Stopka – potrzebujemy odpowiedni element graficzny. Ja posłużę się PowerPoint do tego aby przygotować stopkę.

 

Finalny szablon kanwy może wyglądać tak.

Krok 7 – Zmieniamy dashboard na ‘Read Only’

 

Dobrze aby plik nie podlegał modyfikacjom przez osoby nieupoważnione do wprowadzania zmian. Dlatego gotowy szablon ustawcie na ‘read only’, jednakże nie zapomnijcie o udostępnianiu go wszystkim osobom korzystającym z Tableau Desktop.

Możemy go zapisać na udziale sieciowym dostępnym dla wszystkich, a każdy użytkownik po pierwszym otwarciu szablonu, może go przypiąć do ekranu startowego Tableau Desktop, w rezultacie będzie dostępny zawsze pod ręką.

Zmiana dashboardu w Tableau na ‘Read Only’

 

Jak pracować z szablonem?

 1. Otwieramy szablon.
 2. Duplikujemy tyle arkuszy i dashboardów ile będzie nam potrzebne do stworzenia naszej docelowej analizy.
  Prawym klawiszem na wybranej zakładce -> Duplicate

Duplikowanie arkuszy i dashboardów w Tableau

Wyszedł z tego spory tutorial ale mam nadzieję, że będzie wam pomocny i pozwoli wprowadzić odpowiednie standardy w waszych organizacjach.

Jeśli chcecie abyśmy przygotowali dla was dobrze zaprojektowane szablony, które są spójne z identyfikacją wizualną marki to zapraszamy do kontaktu.

 

Aktualności

Tableau Desktop – podstawowa terminologia

Aktualności

Dashboard template

X