Blog
13.10.2022

Jak nauczyć się Tableau?

Spis treści:
Tagi:
No items found.
Client:
Autor:
Klaudia Stano

Ten artykuł jest dla osób żyjących w „niedoczasie”, które myślą o tym, żeby nauczyć się Tableau i zacząć pracę analityczną w Business Intelligence. Znajdziesz tu sporo rad, jak zorganizować sobie naukę. Testowałam proces uczenia na sobie 😉

Czym jest analityka wizualna i Tableau?

Czy słyszałaś stwierdzenie, że dane są jednym z najcenniejszych surowców 21. wieku? Każdy z nas generuje ich mnóstwo na każdym kroku. Ja – pisząc ten tekst. Ty – scrollując artykuł, klikając w linki i decydując o tym, jak długo pozostaniesz na stronie. Dane zostawia po sobie (prawie) każda nasza aktywność prywatna i zawodowa. I na tym nie poprzestaniemy – ilość danych generowanych na całym świecie będzie w kolejnych latach gwałtownie rosnąć.

Jednak dane to tylko surowiec. Aby przekuć je w wartościowe paliwo, muszą zostać poddane obróbce i czytelnie przedstawione. Wiedza czerpana z danych i podejmowanie decyzji w oparciu o fakty to esencja Business Intelligence. Coraz większa liczba firm na świecie i w Polsce dostrzega wartość danych, co tworzy nowe (i bardzo ciekawe) miejsca pracy dla tysięcy specjalistów.

Kluczowym elementem Business Intelligence jest analityka wizualna, polegająca na przedstawianiu wniosków płynących z danych w formie wykresów i dashboardów. W tym artykule podpowiem Ci, jak nauczyć się Tableau, jednego z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia wizualizacji danych.

Zacznijmy jednak od tego, dlaczego warto rozważyć tę ścieżkę kariery, szczególnie jeśli myślisz o przebranżowieniu.

5 powodów, dla których warto nauczyć się Tableau

  1. Znajomość Tableau otworzy Ci drzwi do setek ofert pracy. W serwisie pracuj.pl na początku października 2022 r. znajdowało się ponad 600 ofert pracy ze znajomością Tableau, a w serwisie LinkedIn – ponad 2700.
  2. Pracując z danymi możesz liczyć na ponadprzeciętne zarobki. Według portalu NoFluffJobs, wynagrodzenia w obszarze Business Intelligence wahają się między 7 a 21 tys. PLN w zależności od doświadczenia. Serwis wynagrodzenia.pl podaje, że mediana zarobków analityków biznesowych/analityków big data w Polsce wynosi 8-11 tys. PLN brutto.
  3. Specjaliści od danych często pracują zdalnie lub hybrydowo i z elastycznym grafikiem. Część zadań analitycznych można wykonywać w innych godzinach niż między 9:00 a 17:00, co może być ogromnym atutem.
  4. Tableau jest wykorzystywane w wielu różnych branżach. Niezależnie od tego, czy interesują Cię samochody, opieka zdrowotna czy media, kompetencje pracy z danymi możesz wykorzystać w każdym sektorze.
  5. Jeśli oprócz Tableau znasz języki obce, stoją przed Tobą otworem międzynarodowe oferty pracy (często zdalne). Za granicą obszar Business Intelligence i wykorzystanie Tableau jest jeszcze bardziej powszechne niż w Polsce.

Jak nauczyć się Tableau? Darmowe lub niskopłatne sposoby

Pierwszy krok: zacznij od podstaw wizualizacji danych

Tableau daje ogromne możliwości, ale to tylko (i aż) narzędzie. Sama znajomość programu, bez wiedzy na temat tego, jak tworzyć poprawne, czytelne i efektywne wizualizacje danych, nie pozwoli Ci wykorzystać jego potencjału.

Zacznij od zapoznania się z podstawami wizualizacji danych (i ich praktycznego przećwiczenia). „Techniczna” znajomość Tableau to tylko jeden i nie najważniejszy aspekt udanych dashboardów. Kluczowa jest podbudowa teoretyczna i świadomość celu, jaki ma osiągnąć Twoja wizualizacja.

Najbardziej kompleksowym i użytecznym zasobem do nauki wizualizacji danych są moim zdaniem książki Cole Nussbaumer Knaflic: „Storytelling danych” (przetłumaczona na język polski) i jej druga część „Storytelling with data. Let’s practice” (dostępna tylko w języku angielskim).

storytelling danych

Uważna lektura książki „Storytelling danych” i przećwiczenie zadań z jej drugiej, praktycznej części da Ci solidne podstawy do tworzenia czytelnych, ukierunkowanych na osiągnięcie celu wizualizacji. To kluczowy fundament do dalszej nauki Tableau.

Drugi krok: solidne podstawy Tableau na start

Kursy online

Wideo-kursy są świetnym wyborem na początek przygody z Tableau. Prowadzą Cię za rękę przez narzędzie, którego jeszcze nie znasz, i lekcja po lekcji odkrywają przed Tobą jego możliwości. W większości kursów prowadzący współdzieli ekran i pokazuje, co, jak i gdzie kliknąć, dzięki czemu masz możliwość „podglądać” eksperta przy pracy.

Kursy to nie tylko sucha teoria. Zazwyczaj zawierają praktyczne ćwiczenia, dzięki którym od początku nauki mierzysz się z wyzwaniami. Rozwiązywanie problemów, nawet najprostszych, daje poczucie sprawczości oraz zwiększa motywację do nauki.

Dodatkową zaletą kursów jest to, że z góry znasz ich czas trwania i możesz zaplanować naukę np. na kilka lekcji tygodniowo, w dogodnym dla Ciebie momencie.

Ja zaczęłam moją przygodę z Tableau od kursu The Complete Tableau Bootcamp for Data Visualization na portalu Udemy, który bardzo polecam. Uważam jednak, że każdy dobrze zaprojektowany kurs online Tableau zapewni Ci solidny start, oswoi lęk przed nieznanym i sprawi, że poczujesz się pewniej w nowym środowisku.

Szkolenia

Jeśli ucząc się nowego narzędzia wolisz mieć bieżący kontakt z instruktorem, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zapisanie się na szkolenie Tableau dla początkujących – na żywo lub online. Ta opcja jest zazwyczaj nieco droższa, jednak umożliwia Ci zadawanie pytań w czasie rzeczywistym oraz zapewnia dodatkową motywację i wsparcie ze strony grupy.

Ogromną zaletą szkoleń jest to, że nie musisz sama planować nauki, ponieważ godziny szkoleń są z góry określone. Nie będziesz również w nieskończoność odkładać nauki Tableau, a tak może się stać z dostępnym bezterminowo kursem online.

Książki

communicating data with tableau

Alternatywą dla kursów online i szkoleń (lub ich uzupełnieniem) są książki. Pomimo innej formuły również oferują uporządkowaną wiedzę o Tableau i prowadzą czytelnika krok po kroku po nowym narzędziu.

Chociaż książka kojarzy się z czymś, do czego nie jest potrzebny ekran komputera, najwięcej korzyści z lektury odniesiesz na bieżąco aplikując nowo zdobywane umiejętności w programie Tableau.

Książki, z których sama się uczyłam i które polecam:

Baza wiedzy Tableau

Jeśli wolisz uczyć się z materiałów w formie tekstowej, polecam Ci Bazę Wiedzy Tableau, przygotowaną przez zespół Vizyble. Jest ona dostępna w języku polskim, przystępnie napisana i na bieżąco aktualizowana.

Przerabiając materiał zawarty we wszystkich rozdziałach zdobędziesz solidne podstawy tworzenia wizualizacji w Tableau.

Trzeci krok: praktyka i immersja

W kroku pierwszym zachęcałam do rozpoczęcia nauki Tableau od zasobów, które przekazują wiedzę w uporządkowany sposób i dają solidne podstawy na start.

W drugim kroku, gdy już nabierzesz apetytu na więcej, zachęcam Cię do skoku na głęboką wodę i intensywnej praktyki. Mimo że będzie to wymagać od Ciebie więcej cierpliwości, uporu, kreatywności i czasu. Podejmowanie realnych wyzwań z zakresu wizualizacji danych i pełne zanurzenie we wspierającą i aktywną społeczność Tableau (o której napiszę więcej w dalszej części artykułu) pomoże Ci zbudować portfolio. To istotne przy rekrutacji do pracy i rozwinie Twoją umiejętność rozwiązywania niestandardowych problemów.

Co zatem pomoże Ci wynieść umiejętności Tableau na wyższy poziom?

Projekty społecznościowe

Nic tak nie weryfikuje naszych umiejętności jak konieczność zastosowania ich w praktyce, dlatego bardzo polecam Ci udział w projektach społecznościowych takich jak #StorytellingWithDataChallenge, #Back2VizBasics czy #VizForSocialGood.

Jak to działa? Uczestnicy projektów społecznościowych tworzą wizualizacje danych (np. w programie Tableau) o określonym celu i w określonym czasie. Tematy wyzwań są najróżniejsze. Zadaniem uczestników może być np. stworzenie interaktywnej mapy na podstawie statystyk Eurostatu, przygotowanie efektywnego wykresu radarowego na podstawie dowolnych danych czy atrakcyjne zilustrowanie opinii respondentów o ich ulubionych smakach pizzy.

Efekty pracy publikuje się zazwyczaj na Twitterze, gdzie aktywna (i wspierająca) społeczność udziela feedbacku, a to pozwala spojrzeć na efekt własnej pracy od zupełnie innej strony. Przeglądając tzw. submissions innych osób (a jest ich zwykle kilkadziesiąt lub nawet kilkaset) możemy sprawdzić, jak inni uczestnicy podeszli do podobnego zadania, i dzięki temu wiele się nauczyć.

Wyzwania społecznościowe to bezpieczne środowisko nauki. Nawet jeśli jeden projekt Ci nie wyjdzie, w kolejnym tygodniu czy miesiącu zawsze masz szansę na zrobienie czegoś lepiej czy inaczej.

Dla mnie projekty społecznościowe były najważniejszą trampoliną w nauce Tableau. Zastanawiając się nad tym, jak podejść do wyzwania, często wpadałam na rozwiązania, których wcześniej nie umiałam wdrożyć w Tableau.

Dodatkowym atutem projektów społecznościowych jest również to, że mają deadline. To sprawiało, że ich ukończenia nie mogłam odkładać w nieskończoność i często publikowałam wersję nie idealną, ale wystarczająco dobrą.

Pełną listę projektów społecznościowych, dzięki którym podszlifujesz znajomość Tableau, znajdziesz tutaj. Polecam brać w nich udział od razu, gdy opanujesz niezbędne podstawy.

projekty spolecznosciowe tableau

Twitter

Tak, dobrze czytasz – polecam media społecznościowe do nauki Tableau 🙂

Jako że Twitter ma bardzo rozbudowaną społeczność wizualizacji danych, to właśnie tam najczęściej publikowane są (i komentowane) rozwiązania projektów społecznościowych.

Twitter zapewnia również moc inspiracji. Obserwując profile osób, które na co dzień pracują w obszarze wizualizacji danych, dostarczysz swojej kreatywności pożywkę na długi czas. Oczywiście trzeba uważać, aby nie wciągnąć się za bardzo i nie spędzać czasu na Twitterze kosztem tworzenia i publikowania własnych wizualizacji.

Jak zacząć? Załóż konto na Twitterze, monitoruj hashtagi #datafam, #dataviz, #tableau oraz te związane z projektami społecznościowymi i zacznij obserwować osoby, które udostępniają w tych tematach wartościowy kontent. Następnie zacznij publikować własne wizualizacje w ramach projektów społecznościowych. Zobaczysz, że dalej wszystko potoczy się samo.

Tableau Public

Tableau Public to instancja Tableau pozwalająca na bezpłatne tworzenie i publikowanie wizualizacji danych. Umożliwia naukę narzędzia i wypróbowanie jego funkcjonalności bez ponoszenia kosztów.

To właśnie dzięki Tableau Public możesz tworzyć i udostępniać wizualizacje przygotowane w ramach projektów społecznościowych. Tableau Public umożliwia Ci zbudowanie portfolio w prosty sposób.

Ogromną wartością Tableau Public jest baza tysięcy wizualizacji danych tworzonych przez aktywną społeczność, z których zaczerpniesz inspirację do własnych projektów. Szczególnie polecam inicjatywę Viz Of The Day, w ramach której na stronie (i oczywiście na Twitterze) każdego dnia publikowane są wyróżniające się wizualizacje danych.

Jeśli któraś wizualizacja szczególnie Ci się spodoba, istnieje duża szansa, że autor umożliwia jej pobranie w formacie Tableau Workbook. W ten sposób „zajrzysz” do pliku źródłowego dashboardu, który przyciągnął Twoją uwagę, i sprawdzisz w jaki sposób został zaprojektowany. Skutecznym sposobem nauki jest próba stworzenia podobnej wizualizacji od zera, posiłkując się w razie potrzeby ściągniętym workbookiem. Oczywiście takiej kopii nie należy publikować pod własnym nazwiskiem. Jest to jednak efektywna forma nauki, która zaprocentuje przy Twoich kolejnych projektach.

Własne projekty na interesujących Cię danych

Jeśli fascynujesz się jakimś tematem, np. ekologią, transportem publicznym czy edukacją, potraktuj ten obszar (i dane, które w ramach niego zgromadzisz) jako inspirację do tworzenia własnych wykresów i dashboardów.

Dzięki wizualizacjom danych możesz zwrócić uwagę innych na zjawiska i wyzwania w obszarach, które wyjątkowo Cię interesują, nie czekając na to, aż dany temat pojawi się w projektach społecznościowych.

To niestandardowy sposób na naukę, który w oryginalny sposób wzbogaci Twoje analityczne portfolio.

Zaawansowane kursy online, szkolenia i książki

Czy wracamy do punktu wyjścia? Poniekąd tak. Oprócz tworzenia autorskiego kontentu warto aktualizować wiedzę i umiejętności sięgając po coraz bardziej zaawansowane zasoby, a następnie nowe kompetencje wykorzystywać w praktyce.

Jak się wyróżnić poszukując pracy z podstawową znajomością Tableau?

Buduj i rozwijaj portfolio. Osiągniesz to uczestnicząc w projektach społecznościowych i tworząc wizualizacje w tematach, które Cię interesują. Tableau Public lub własna strona są świetnymi miejscami na zaprezentowanie własnych prac.

Pracodawca, który zobaczy Twoje autorskie wizualizacje, już na pierwszym etapie przekona się czy posiadasz odpowiednie kompetencje do pracy. Z pewnością doceni też Twoją chęć rozwoju i proaktywność.

Wiele osób sądzi, że do pracy, w której wymagana jest znajomość Tableau, przyjmowane są jedynie osoby o eksperckich umiejętnościach. Nie jest to zawsze prawda, szczególnie na stanowiskach juniorskich, gdzie liczy się przede wszystkim chęć zdobywania nowych umiejętności, zapał do działania i kompetencje miękkie.

„W Vizyble wiele osób zaczynało swoją karierę z Tableau na stanowiskach Junior, a teraz są już na stanowisku Mid Tableau Developer. Mamy też koleżankę, która zaczynała od samego początku z Tableau w Vizyble.”

Mateusz Różański, Co-Funder Vizyble, Principal BI Consultant

Aby dodatkowo się wyróżnić, rozważ stworzenie tzw. wizualnego CV. Dzięki temu udowodnisz pracodawcy, że używasz Tableau w oryginalny (ale jakże efektywny i efektowny) sposób.

Czy osoba ucząca się „po godzinach” ogarnie naukę Tableau?

Tak! Ja sama zaczęłam uczyć się Tableau, gdy moja córeczka miała kilkanaście miesięcy. Jako że wróciłam już wtedy do pracy na pełen etat, na naukę mogłam poświęcić maksymalnie kilka wieczorów lub poranków tygodniowo. Z dobrym planem (ale i wieloma potknięciami po drodze) udało mi się opanować podstawy, które szlifuję do dziś.

Ogromnym wyzwaniem (ale i zaletą) macierzyństwa okazała się dla mnie konieczność silnej priorytetyzacji tego, na co w życiu poświęcam czas. Nawet przy bardzo wspierającej rodzinie i równym dzieleniu się z partnerem opieką nad dzieckiem i obowiązkami domowymi, czasu było po prostu mniej niż przed zostaniem mamą. Musiałam zrezygnować z kilkunastu obszarów rozwoju na rzecz jednego-dwóch. Postawiłam na naukę Tableau i wizualizacji danych.

Jeśli również dla Ciebie nauka Tableau stanie się podstawowym priorytetem rozwojowym, jestem pewna, że znajdziesz na nią chociaż kilka godzin tygodniowo, co pozwoli Ci na czynienie małych, ale regularnych postępów.

Jedną z największych zalet programu Tableau jest to, że możesz go opanować nie wychodząc z domu. Po lekturze artykułu wiesz już, że masz do dyspozycji wiele zasobów do nauki, różniących się od siebie formatem i stopniem skomplikowania. W niektóre dni możesz obejrzeć 5-minutową lekcję wideo, innym razem przeczytać rozdział papierowej książki, a jeszcze innym, gdy masz więcej przestrzeni, wziąć udział w projekcie społecznościowym.

Jednak nic na siłę. W gorszych dniach czy tygodniach warto odpuścić naukę na rzecz ważniejszych rzeczy w życiu. Szlifowanie Tableau może być projektem na wiele lat i wcale nie trzeba stać się ekspertem w tej dziedzinie po kilku miesiącach.

A jeśli po opanowaniu podstaw Tableau zdobędziesz pracę, w której będziesz regularnie używać tego narzędzia, praktyka i rozwój kompetencji analitycznych staną się nieodłącznym elementem Twojej zawodowej codzienności.

Mam nadzieję, że tym artykułem zachęciłam Cię do nauki Tableau. Jeśli masz pytania, sugestie lub chcesz podzielić się swoim doświadczeniem, napisz do nas😊

O Autorce

Klaudia Stano – jestem entuzjastką wizualizacji danych i autorką bloga jezykdanych.pl. Wierzę, że czytelnie przedstawione dane mają moc, bo pomagają zrozumieć świat wokół nas i podejmować trafne decyzje. Tworząc wizualizacje najczęściej korzystam z programów Tableau, Figma, Datawrapper, Flourish i R. Na co dzień pracuję jako project managerka i analityczka danych w fundacji Katalyst Education. Jestem mamą 5-letniej Niny.

,

Przeczytaj inne
case studies.

Przeczytaj inne posty.

Zobacz inne
webinary.

No items found.