Microsoft Data Analyst Associate (DA-100): Jak zdać egzamin?

Praca w obszarze BI wymaga umiejętności operowaniem odpowiednimi narzędziami, a te zaś wymagają od użytkownika odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W poszukiwaniu nowych projektów, czy pracodawcy, istotnym będzie przedstawienie owych umiejętności. I tutaj przychodzi z pomocą certyfikat, a w tym przypadku Microsoft Certified: Data Analyst Associate.

O samym certyfikacie

Żeby zdobyć certyfikat wymagane jest zdanie egzaminu DA-100: Analyzing Data with Microsoft Power BI. Zastępuje on stary egzamin Exam 70-778, który był wymagany do zdobycia certyfikatu MCSA: BI Reporting. Materiał jednak jest wzbogacony o pewne nowinki, gdyż samo narzędzie Power BI dynamicznie się zmienia. Na ten moment cena egzaminu wynosi 110$, jednak warto zwrócić uwagę na różnego rodzaju zniżki, które Microsoft zapewnia. Mi udało się skorzystać ze studenckiej i zapłacić jedynie 75$.

Czy trzeba mieć duże doświadczenie w Power BI? Nie, nie trzeba. Ale z pewnością ułatwia to zdanie samego egzaminu. Pytania tam zawarte często wymagają znajomości pewnych nowinek, które tylko praktyk może doświadczyć. Pocieszeniem może być próg zdawalności, który wynosi 700/1000. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zdać egzamin bez zaznajomienia się ze wszystkimi niuansami Power BI.

Pod tym linkiem znajdują się wszelkie szczegóły odnośnie materiału jaki musimy opanować.

W skrócie jednak, materiał obejmuje 5 różnych segmentów:

 • Przygotowanie danych
 • Modelowanie
 • Wizualizowanie
 • Analiza
 • Zarządzanie

Szczególny nacisk położony jest na dwa pierwsze tematy, tj. jest przygotowanie danych i ich późniejsze modelowanie. Jest to również duża różnica pomiędzy certyfikatami z rodziny Tableau. Power BI o wiele silnej zwraca uwagę na kwestie wydajności raportu, a odpowiedni schemat tabel i ich połączenia to właśnie gwarantuje.

Techniczne informacje o egzaminie Microsoft Data Analyst Associate

Egzamin trwa 180 minut i wykonuje się go na maszynie wirtualnej. Pomoc techniczna poprowadzi nas przez proces inicjacyjny, stąd warto się zalogować już 30 minut przed samym egzaminem.

Całość zaczyna się od dwóch Use Case’ów ze sporym wprowadzeniem, opisem organizacji i wymagań raportowych. Dla każdego z nich są przeznaczone po 4 pytania. Warto przeczytać najpierw samo pytanie, a później przejść do czytania opisu. Jeżeli zdecydujemy się przejść dalej, nie można już wrócić do zestawu pytań, tym samym warto się odpowiednio zastanowić.

Dalsze pytania stanowią kombinację jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, przesuwania odpowiednich odpowiedzi w odpowiednie miejsce lub nadanie im odpowiedniej kolejności. Same pytania są raczej jasne i nie wydają się być podchwytliwe.

Jak się przygotować?

Pomimo tego, że forma egzaminu jest nowa to nie brakuje materiałów do nauki. Pierwszym i najbardziej istotnym jest oficjalna ścieżka przygotowana przez Microsoft.

Dzieli się ona właśnie na ww. segmenty i w dobrym stopniu przygotowuje nas do egzaminu. Całość jest w formie pisanej w języku i polskim i angielskim. Polecam jednak czytać w oryginale, gdyż sam egzamin również jest po angielsku i jest wtedy nam łatwiej skojarzyć niektóre nazwy (np. on-premises data gateway i lokalna brama danych).

Korzystałem jeszcze z kursów z portalu Udemy oraz samej dokumentacji Power BI. Ta druga jest przydatna, gdy nie rozumiemy jakiegoś zagadnienia. Jej jednak oficjalny język może nie wystarczy i wtedy polecam sięgnąć po tematyczne filmiki z Youtube.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Warto poświęcić również sporo czasu na fundamentalne formuły z języka DAX, m.in.:

 • FILTER()
 • RELATED()
 • CALCULATE()
 • SUM() oraz SUMX() (i różnica między nimi)
 • ALL(), ALLSELECTED()
 • USERELATIONSHIP()

Dodatkowo, kwestia rozporządzania rolami i dostępami do raportów jest szczególnie ważna. Podział na role

 • Admin
 • Member
 • Contributor
 • Viewer

oraz to jakie mają możliwości.

Modelowanie, w tym różnice pomiędzy złączeniami i relacjami między tabelami. W poleceniach często pojawia się zwrot to minimize size of the model, stąd należy zwrócić uwagę na rozwiązania, które stawiają na optymalizację (np. unikanie relacji many-to-many).

Przygotowanie danych oraz wizualizacje to już raczej bardziej podstawowa wiedza. Warto jednak przejrzeć dokładnie każdą z dostępnych wizualizacji i zapamiętać jakie argumenty przyjmują, ze szczególnym wskazaniem na Key Influencer oraz KPI.

Podsumowanie

Przy tak silnie rozwijającym się narzędziu jakim jest Power BI oraz przy relatywnie niskiej cenie samego egzaminu, zdecydowanie warto podjąć próbę uzyskania certyfikatu.

Powodzenia!

 

Polecamy inny artykuł autora rozpoczynający serię o data science na blogu Vizyble.

Aktualności

Alteryx automation – procesy ze Standard Macro

Aktualności

Wykres liniowy

X