Jeżeli prowadzisz mały biznes, rejestrujesz swoje treningi lub prowadzisz budżet domowy i chcesz te dane zaprezentować w formie atrakcyjnych wykresów i wizualizacji, a w dodatku chcesz to zrobić całkowicie za darmo to koniecznie musisz sprawdzić możliwości Looker Studio (dawniej Google Data Studio).

Co to jest Looker Studio?

W październiku 2022 Google zmienił nazwę popularnej platformy analitycznej i danych z Google Data Studio na Looker Studio. Looker Studio to ogólnodostępne i bardzo intuicyjne narzędzie do wizualizacji danych z szerokiego wachlarza produktów Google.

Looker Studio pozwala tworzyć wiele różnych typów wykresów takich jak wykres liniowy, wykres punktowy, mapa, tabele tekstowe. Platforma daje bardzo ciekawe, dla wielu wręcz wystarczające możliwości tworzenia podstawowych analiz i kokpitów (ang.dashboard). Społeczność użytkowników Looker Studio tworzy i udostępnia za darmo sporo darmowych, gotowych do wykorzystania szablonów raportów i dodatków do wizualizacji.

Wasze raporty mogą być zasilane wieloma typami źródeł. Począwszy od Arkuszy Google, przez relacyjne bazy danych takich jak MySQL lub PostgreSQL, po różnego rodzaju aplikacje, a szczególnie te spod szyldu Google czyli Adwords, Google Analytics, Google Search Console.

 

Dla kogo Looker Studio?

Looker Studio (dawniej GDS) to produkt dla każdego i każdej organizacji, która chce zrobić użytek ze swoich danych, a nie potrzebuje zaawansowanego narzędzia Business Intelligence. To rozwiązanie powszechnie dostępne dla posiadaczy kont Google, a więc dla większości z nas, oraz wielu firm pracujących na Google Workspace (dawniej G Suite). Rozpoczęcie przygody z tym rozwiązaniem jest wyjątkowo proste i przyjemne dzięki samouczkowi, który zobaczycie już na starcie po zalogowaniu do panelu Looker Studio. Przejście kursu nie zajmie wam wiele czasu, a da obraz możliwości narzędzia oraz pozwoli stworzyć samodzielnie pierwszy raport. Możecie też skorzystać z naszego tutoriala i stworzyć pierwszy raport w Looker Studio.

Ile kosztuje Looker Studio?

Jak wspomniałem na początku usługa jest darmowa. Google wspiera osoby oraz organizacje, które chcą analizować swoje dane i tym samym realizuje swoją misję. Ze względu na otwartość ekosystemu dla partnerów, którzy tworzą własne dodatki i aplikacje, mogą pojawić się koszty związane z ich użytkowaniem. Przykładem może być zestaw konektorów dostarczanych przez firmę Supermetrics.

Źródła danych w Looker Studio

Natywnie Looker Studio połączy się do ogromnej liczby aplikacji spod znaku Google. Bez problemu połączycie swoje usługi Google takie jak:

  • Arkusze Google
  • Google Analytics
  • Search Console
  • Google Ads
  • Ads 360
  • Search Ads 360
  • Ad Manager 360
  • YouTube Analytics
  • Campaign Manager

Z tego względu, z Looker Studio korzysta praktycznie każda agencja SEO, dom mediowy. Dzięki temu mogą na bieżąco śledzić wyniki swoich działań oraz udostępniać je swoim klientom. Ponadto mamy możliwość załadowania pliku .csv, połączenia się do relacyjnych baz danych MySQL, PostgreSQL, hurtowni danych w chmurze BigQuery oraz wielu konektorów. Źródła możemy ze sobą mieszać i łączyć. Co prawda w sposób bardzo uproszczony, więc do bardziej skomplikowanych zadań będzie potrzebne dodatkowe narzędzie lub proces ETL.

Looker Studio dla dużych organizacji

Looker Studio nie sprosta wymaganiom dużych organizacji, ponieważ one chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi oraz zachowaniem użytkowników raportów. Pomimo tego, że Looker Studio pozwala do pewnego stopnia zarządzać dostępami oraz wprowadza rozwiązania ograniczające wgląd w warstwy informacji (Row Level Security) to będzie to niewystarczające dla dużych organizacji. Tego typu organizacje powinny patrzeć w stronę dojrzałych rozwiązań Business Intelligence typu Tableau, Power BI czy Looker.

Podsumowanie cech Looker Studio

Zalety

  1. Brak kosztów za użytkowanie
  2. Prostota i intuicyjność
  3. Możliwość połączenia z wieloma źródłami danych
  4. Szeroka paleta wizualizacji
  5. Interaktywne dashboardy
  6. Możliwość tworzenia pól kalkulowanych
  7. Możliwość łatwego współdzielenia i edycji
  8. Aplikacja webowa - nie ma potrzeby instalacji oprogramowania
  9. Środowisko otwarte na rozszerzenia
  10. Automatyczne odświeżanie

Ograniczenia

1.     Problemy wydajnościowe w przypadku Live Connection. Pomimo tego, że Live Connection to świetna funkcjonalność, która zapewnia aktualność danych to przy bardziej złożonych pulpitach nawigacyjnych czas oczekiwania na załadowanie treści może trwać naprawdę długo.

2.     Ograniczona liczba natywnych connector’ów. Looker Studio bazuje przede wszystkim na danych pochodzących z ekosystemu Google. Chcecie skorzystać z bazy danych on-premise, hurtowni w chmurze np. Snowflake niestety musicie skorzystać z connector’ów, które najczęściej są płatne lub wykonać taką integrację sami.

3.     Ubogie opcje zarządzania uprawnieniami i środowiskiem. Looker Studio nie oferuje wersji desktopowej, która jest wymagana przez firmy o restrykcyjnych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa danych, które chcą mieć dostęp do danych ze swojej sieci wewnętrznej. Większość dojrzałych systemów Business Intelligence oferuje rozwiązania do wewnętrznej instalacji swoich narzędzi jaki i szerokie możliwości konfigurowania uprawnień.

4.     Ograniczone opcje interakcji z pulpitem nawigacyjnym. Narzędzie oferuje opcje filtrowania na różnych poziomach, ale akcje filtrowania, nawigacji i drill-down są ograniczone w porównaniu do innych rozwiązań.

5.     Brak dedykowanych opcji wyświetlania dla urządzeń mobilnych. Dla wielu organizacji korzystanie z raportów w każdym miejscu i czasie, często bez dostępu do komputera będzie bardzo istotne. Niestety Looker Studio (dawniej GDS) nie doczekało się, póki co, wersji na urządzenia mobilne. Jeżeli ograniczenia Looker Studio są dla Ciebie istotne sprawdź możliwości jakie daje Tableau i Power BI.

Wykorzystaj maksymalnie Looker Studio

W Vizyble wspieramy wszystkich, którzy chcą podejmować decyzje oparte na danych (ang. data - driven decisions). Cieszymy się z każdego sukcesu naszego klienta, który może odnotować wzrost efektywności swoich działań po optymalizacji raportów analitycznych. Jeżeli pracujesz w marketingu i/lub e-commerce i chcesz usprawnić swoją pracę z danymi w Looker Studio, możesz skorzystać ze wstępnej bezpłatnej rozmowy z konsultantem Vizyble. Pokażemy Ci jak wiele istotnych informacji dla Twojego biznesu kryje się w danych z różnych źródeł, nie tylko ze źródeł Google i jak wzrasta ich wartość, gdy połączysz je wszystkie.