Czym jest narzędzie Alteryx?

Jest to rozwiązanie ETL oraz platforma Data Science w jednym. To narzędzie self service, które może pobrać każdy bez względu na rozmiar organizacji. Pracuj za pomocą metody drag&drop bez potrzeby kodowania! Jedyne co musi Cię charakteryzować to chęć odkrywania i wyciągania wniosków z coraz większych zbiorów danych. Według raportu Gartnera na rok 2021 dla platform data science i machine learning, Alteryx został uznany liderem w zakresie ‘Ability to Execute’, a to potwierdza jego wysokie możliwości dostarczania przełomowych rozwiązań.

alteryx

Do czego przydatny jest Alteryx?

W Alteryx można wykonać podobne czynności jak w Excelu, ale jeśli zaprogramujesz je raz, to możesz do nich wracać wielokrotnie, aby je poprawić czy zmodyfikować. To bardzo ważne, bo jeśli pomyliłeś pliki wsadowe, jeśli za tydzień masz zrobić te same operacje jeszcze raz lub robisz je cyklicznie, to Alteryx pomoże Ci zaoszczędzić wiele czasu.

Alteryx jest bardzo przydatny, gdy liczba plików systematycznie wzrasta. Pomyśl co się stanie, gdy danych do analizy będzie 2, 3, 7 razy więcej? Praca nie trwałaby 30min w Excelu, tylko 3h. Dobrze byłoby, jeśli ktoś mógłby sprawdzić przepływ danych po Twoich ustawieniach, prawda? Potrzebne są wtedy kolejne ręce do pracy. Z Alteryx możesz samemu dokonywać korekt na bieżąco.

Dzięki Alteryx wszystkie cykliczne procesy o jasnych procedurach, które wykonujesz w Excelu, możesz krok po kroku odtworzyć i ustawić w Alteryx, tak by za pomocą jednego kliknięcia czasochłonny raport zrobił się w 3 min., a Specjalista może w tym momencie skupić się na ważniejszych rzeczach.

Porównanie Excel i Alteryx

Filip Toporek

Przedstawiamy Filipa - Alteryx Konsultanta w Vizyble. Porównał Excel i Alteryx wykonując zarówno w jednym jak i w drugim to samo zadanie oparte wyłącznie na prostych VLookup’ach i działaniu na jednym pliku z paroma zakładkami. Filip jest biegły w obu narzędziach więc test jest miarodajny.

W Excelu ćwiczenie zajęło mu 9 minut i 8 sekund. W Alteryx, jednorazowe zbudowanie schematu takiego samego jak w Excel zajęło mu 6 minut i 28 sekund, by później wykonać całe ćwiczenie w 1.5 sekundy! I zapewniamy, że każdorazowe uruchomienie schematu i wykonanie ćwiczenia również będzie trwało tak samo krótko. Na tym przykładzie łatwo policzyć sobie czas, który zaoszczędzamy przy każdym kolejnym wykonywaniu tego samego zadania, więc po co marnować ten cenny zasób na powtarzane czynności robione w Excel?

Zobacz to w przyspieszeniu. Filip za pierwszym razem wykonał to w szybszym, ale dość podobnym czasie... Ale! Każdy kolejny pozwolił mu zaoszczędzić mnóstwo czasu, który mógłby spożytkować chociażby na analizę tego raportu, a nie samo jego przygotowanie.

Kroki w Excel. W zakładce głównej Sales Orders Sheet, używając posiadane dane z reszty zakładek Filip uzupełnił:

 • za pomocą Customer ID z zakładki Customers Sheet wstawił nazwę klienta
 • za pomocą Store ID z zakładki Store Locations Sheet uzupełnił nazwę miasta regionu, koordynaty oraz średni zysk
 • za pomocą Product ID z zakładki Products Sheet podmienił nazwę produktu
 • za pomocą State Code uzupełnił pełną nazwę stanu
 • za pomocą SalesTeam ID z zakładki Sales Team Sheet uzupełnił kto kieruje zespołem oraz z jakiego jest regionu.

Tutaj przygotowaliśmy tylko małą próbkę tego co potrafi Alteryx, po więcej przykładów zapraszamy Was na Naszego bloga.

Dlaczego więc warto wybrać Alteryx?

Analitycy wybierają Alteryx, ponieważ nie muszą już tracić tygodni na etapie przygotowania danych. W kilka godzin mogą przystąpić do ich analizy. Alteryx Designer to nie tylko ETL.

To cała platforma, która nie wymaga ani jednej linijki kodu programistycznego. Intuicyjny interface typu Drag&Drop, który z łatwością może zostać opanowany przez osoby nie związane z programowaniem, ponieważ cała struktura opiera się na „filozofii Low-Code / No-Code”.

Designer

Pełna automatyzacja każdego etapu analizy danych oraz dostęp z dowolnego źródła danych do plików płaskich i do logowań na serwery, to główne atuty Alteryx Designer.

Designer Cloud

Najnowsza innowacja fuzji Alteryx z firmą Trifacta, które można opisać jako połączenie Designer, Excel oraz Tableau działający w chmurze.

Intuicyjny interface przystosowany do struktury Cloud’owej.

Możliwość aktywnej, zbiorowej pracy na przepływach danych. Profilowanie, przygotowywanie danych pod ich analizę oraz Machine Learning.

Alteryx Server

Udostępnianie i zarządzanie procesami, modelami i danymi w ramach workflows.

Tworzenie przepływów pracy za pomocą Alteryx Designer i publikowanie ich na Alteryx Server, aby zaplanować raportowanie i automatyczne wyniki.

licencje alteryx

Vizyble jest oficjalnym partnerem i resellerem oprogramowania Alteryx. W naszej firmie poznasz konsultantów, którzy w każdym momencie zdalnie pomogą Ci zaplanować i stworzyć Twoje projekty.

Szkolenie Alteryx Designer w Vizyble

Prowadzimy szkolenie dla wymagających analityków danych i citizen data scientist, którzy w pracy z danymi nie chcą iść na żadne kompromisy. Podczas tego szkolenia, poznasz cały „Alteryx universe” i całą szeroką paletę narzędzi.  Dowiedz się wiecej o naszym szkoleniu!

Czego nauczysz się na szkoleniu?

 • Działanie interfejsu
 • Kategorie Tooli i korzystanie z nich
 • Filozofia pracy z przepływem danych
 • Łączenie się do plików i baz źródłowych
 • Profilowanie i eksplorowanie danych w modelu
 • Łączenie, agregowanie źródeł danych
 • Oczyszczanie danych z użyciem różnych technik
 • Dodawanie skryptu R/Python