Aktualizacja Tableau 2021.1

Już niedługo pierwsza aktualizacja Tableau w 2021. Tymczasem w sieci pojawił się krótki wstęp do nowości. Zobaczmy czego możemy oczekiwać. Opisaliśmy na naszym blogu najciekawsze naszym zdaniem opcje, które mają pojawić się już niebawem.

Einstein Discovery w Tableau 2021.1

W zeszłym roku wraz z wersją 2020.3 zaczęły się pojawiać funkcje ułatwiające modelowanie predykcyjne. Teraz firma chce pójść krok dalej. Funkcjonalność AI, która swój początek miała w Salesforce zostanie wprowadzona do Tableau. Wygląda na to, że twórcy chcą zapewnić użytkownikom maksymalną wartość informacyjną z danych w ramach jednego oprogramowania i rozszerzenie horyzontu o analitykę predykcyjną. Na stronie Tableau możemy znaleźć następujący opis nowej funkcji:

Einstein Discovery to podstawowa technologia sztucznej inteligencji w Salesforce, która automatycznie znajduje statystycznie istotne wzorce w danych, które mogą ujawnić kluczowe spostrzeżenia. Generuje potężne modele predykcyjne, które umożliwiają one organizacjom przewidywanie zachowań klientów takich jak prawdopodobieństwo zakupu lub zwrot produktu

Całość ma być prosta w obsłudze również dla użytkownika końcowego raportów, bez potrzeby kodowania. Jak to wyjdzie w praktyce? Opinie użytkowników Salesforce na temat Einstein Discovery są w większości pozytywne. Czekamy!

 

Quick LODs w Tableau 2021.1

Drobne usprawnienie czeka nas również w temacie tworzenia kalkulacji typu Level Of Detail. Nowa opcja będzie pozwalała na tworzenie kalkulacji FIXED metodą Drag & Drop z domyślną agregacją miary. Mała rzecz, która prawdopodobnie pozwoli na jeszcze większe przyspieszenie pracy. Jak to się będzie miało do bardziej skomplikowanych lub zagnieżdżonych wyrażeń? Już niedługo się dowiemy.

 

Notyfikacje w Tableau Server w 2021.1

Przydatna rzecz pojawi się również, jeżeli chodzi o współpracę. Tableau ogłasza wprowadzenie nowego centrum powiadomień w Tableau Server. Według zapowiedzi będziemy mogli dowolnie skonfigurować, jakie powiadomienia będziemy mieli otrzymywać i w jaki sposób – mailowo lub na Tableau Server. Powiadomienia będą mogły dotyczyć udostępnień raportów, komentarzy, przepływów Tableau Prep i źródeł danych.

 

Usprawnienia formatowania wizualizacji w Tableau 2021.1

Nowe funkcjonalności mają dotyczyć szczególnie osadzania obiektów nagłówków i osi jako natywnych elementów HTML, dzięki czemu użytkownicy będą mogli wyszukiwać interesujących informacji za pomocą funkcji przeglądarki (CTRL + F). Bardzo dobra informacja i wie zapewne o tym każdy, kto pracował z dużymi raportami.

 

Write to Excel in Tableau Prep w 2021.1

Eksport danych z Tableau Prep wzbogaci się o nasz ulubiony format .xlsx. Według zapowiedzi będziemy mogli tworzyć nowe pliki lub aktualizować już istniejące mając przy okazji podgląd na mapping kolumn.

 

Opisy kolumn w opublikowanych źródłach danych

Tak jak do tej pory mogliśmy tworzyć opisy do samych źródeł danych opublikowanych na Tableau Serverze, tak teraz będziemy mogli wykorzystać tę funkcjonalność do opisania poszczególnych kolumn. Przydatna rzecz, jeżeli chodzi o pracę zespołową w przypadku dużej liczby raportów.

 

Ulepszenia w Tableau 2021.1

Ponadto ulepszenia pojawią się w następujących obszarach:

– ostrzeżenia dotyczące odświeżania danych zostaną rozszerzone o niepowodzenia w przypadku błędów w przepływie Tableau Prep

– łączenie z infrastrukturą Microsoft Azure

– usprawnienia w obszarze Ask Data

– łączenie z danymi geoprzestrzennymi Snowflake i plikami .KMZ oraz .KML

– konektor JDBC dla SAP HANA

– Device Designer w przeglądarce

– rozszerzenie możliwości formatowania wizualizacji w przeglądarce

 

Jak widać lista jest dość długa. Ostatnie aktualizacje pokazują nam, że Tableau będzie zmierzać w rozszerzanie możliwości analityki predykcyjnej. Ponadto pojawi się dużo mniejszych funkcjonalności, które z pewnością usprawnią nam pracę. Czekamy!

Dla zainteresowanych, pełna lista nowych funkcjonalności jest dostępna na stronie Tableau. 

Aktualności

Dane w Internecie – dostępne przez interfejsy API w Alteryx

Aktualności

Czym jest proces ELT?

X