Tableau 2020.3 – co nowego i jak ułatwi nam życie?

Niejeden Data Freak zacięcie obserwuje nowości ze świata wizualizacji danych i zapewne z niecierpliwością czekał na kolejne usprawnienia oraz nowe funkcjonalności Tableau 2020.3. Oto są! Wersja 2020.3 to nie jest „coś z niczego”, ale z pewnością można powiedzieć, że znajdzie się tu „coś dla każdego”.

W związku z powyższym warto byłoby rozdzielić użytkowników na kilka grup, do których docelowo, lub przynajmniej w większości kierowane jest poszczególne ulepszenie.

  • Administratorzy i eksperci ETL przygotowujący dane
  • Deweloperzy odpowiedzialni za budowanie Dashboardów
  • Użytkownicy końcowi, używający raportów do codziennej pracy

Zacznijmy może nieco bardziej Backendowo 😉

Write to database – bezpośrednia komunikacja z bazą danych w Tableau 2020.3

Do tej pory w Tableau Prep mieliśmy możliwość wprowadzania zmian na potrzeby deweloperskie w plikach csv oraz do ekstraktów. Teraz nasze ograniczenia znacznie maleją, ponieważ możemy w prosty sposób tworzyć tabele, dodawać dane do już istniejącej tabeli, zastępować dane. Wspierane na ten moment bazy to:

  • SQL Server
  • Oracle
  • PostgreSQL
  • MySQL
  • Snowflake
  • Redshift
  • Teradata

Jest to szeroka gama tych najbardziej popularnych, bezpośrednia komunikacja za pomocą Tableau Prep oszczędza więc naprawdę sporo czasu 😉

Aby przejść do konkretów, warto wspomnieć, jak zastosować w praktyce powyższe.

Przy ostatnim kroku naszego przepływu, tzw. Output, wybieramy połączenie, tabelę oraz jedną z trzech wyżej wspomnianych opcji, w zależności od tego, jakie zmiany chcemy wprowadzić w naszych danych.

Na koniec całkiem niezły smaczek dla miłośników SQL: możemy również wybrać Custom SQL i odpytać bazę w pożądany sposób.

Korzyści z wprowadzenia tego ulepszenia są dość oczywiste i całkiem namacalne. Spora oszczędność czasu w pracy i komunikacji między zespołami w organizacji, użycie Tableau Prep jako narzędzia do zarządzania danymi i wiele innych.

 

użycie Tableau Prep jako narzędzia do zarządzania danymi

 

Przycisk eksportu do tabeli przestawnej w Tableau 2020.3

Przenieśmy się na chwilę do światka UX-u i przyjrzyjmy się nowej funkcjonalności dotyczącej eksportowania. Do tej pory mogliśmy eksportować dane do PDF, jako plik jpg bądź też w postaci prezentacji formatu Power Point. Czas więc na małe urozmaicenie. Nie jest to skomplikowane – więc do rzeczy.

Kiedy znajdujemy się na naszym Dashboardzie, w sekcji Objects możemy zauważyć opcję Download. Kiedy przeniesiemy ją jako obiekt – naszym oczom ukaże się taka oto ikonka:

 

Przycisk eksportu do tabeli

 

Jak się zapewne domyślacie, cała magia zaczyna się po kliknięciu strzałki:

 

nowe funkcjonalności eksportowania w Tableau 2020.3

 

Idąc od góry, możemy wybrać różne formaty eksportu, między innymi nasz pożądany Crosstab. Kiedy ustawimy całą resztę według wymagań kosmetycznych, nasz przycisk po kliknięciu daje nam tego typu możliwości:

 

formy eksportu

 

Operator „IN” w Tableau 2020.3

Dla SQL „userów” to zapewne całkowity „must have”, którego od teraz mogą już swobodnie używać również w Tableau. Chyba najpopularniejszy w przypadku zapytania WHERE, jest bardzo użyteczny w przypadku podziałów i kategoryzacji. Prosty, ale jakże potężny przykład możemy pokazać poniżej:

 

Operator „IN” w Tableau 2020.3

 Jeżeli mielibyśmy używać klasycznych sposobów, musielibyśmy nieźle napocić się przy napisaniu dość długiego CASE’a 😉

Czyszczenie „PARAMETER ACTIONS” w Tableau 2020.3

Jako przykładu użyjemy Dashboardu sprzedażowego, w którym  po wybraniu Stanu filtrujemy dane, jednak na wykresie liniowym są one tylko podświetlane i linia robi się cieńsza. (Obejrzyj inne dashboardy sprzedażowe na naszej stronie.)

 

dashboardy sprzedażowe w Tableau 2020.3

 

Rzecz jasna, aby stało się możliwe, stworzony został Parametr oraz Parameter Action. Problemem jest jednak to, że kiedy kliknę w wybrany stan, a następnie go odklikam, bar charty wracają do tzw. „pozycji wyjściowej”, jednak wykres liniowy nie. W poprzednim wersjach Tableau nie było możliwości wyczyszczenia tego parametru.

Spójrzmy przez chwilę na nasze nowe, ulepszone okno Parameter Action:

okno Parameter Action

 

Po prawej stronie możecie zauważyć nową sekcję pt. „clearing the selection will”. To tutaj możemy dokonać wyboru, czy chcemy, aby po „resecie” wybrana wartość została zachowana, czy może ma się wyczyścić i naszym oczom ukaże się defaultowy widok wykresu. Zdecydowanie przyjaźniej jeśli chodzi o kwestie UX-owe, czyż nie?

Nieco różnorodności Tableau 2020.3

Poza ekstra feature’ami opisanymi powyżej jest wprowadzone również kilkanaście innych. Niektóre z nich pokrótce Wam przybliżę 😉

Ulepszenie konektora z sap hana

Tableau otrzymało oficjalny certyfikat SAP HANA oraz ulepszona została integracja samego połączenia do tejże bazy danych.

Unia plików przestrzennych

W znaczny sposób ułatwia analizę plików przestrzennych oraz tworzenia sprawniej działających setów danych dla analityków.

Przypisywanie ról przy logowaniu

  Przypisywanie ról przy logowaniu

 

Role dla indywidualnych użytkowników mogą być przyznane już na etapie logowania. To znacznie przyspiesza i ułatwia proces, będąc jednocześnie przypomnieniem 😉

Dodatkowe funkcje modeli predykcyjnych

Zaawansowana analityka wraz z załączeniem forecastów i predykcji staje się coraz przyjemniejsza w Tableau, które oferuje kilka nowych funkcji dla analizy predykcyjnej.

Dodatkowe funkcje modeli predykcyjnych

Do zobaczenia w kolejnej, pełnej niespodzianek wersji naszego ulubionego narzędzia! 😉

Źródło na stronie Tableau na temat zmian w wersji 2020.3.

Aktualności

Funkcja Google Finance i web scraping

Aktualności

Analiza RFM – Python + Tableau

X