FREE
TABLEAU
MOCK-UP TEST

Praca z dashboardem (cz.5)

Projektowanie Dashboardów to tzw. „temat rzeka” i tak naprawdę ciężko jest dojść do etapu, w którym możemy powiedzieć: Potrafię projektować Dashboardy! Jest to więc dobre narzędzie służące do poskramiania naszego ego.

Warto wziąć też poprawkę na to, że po drugiej stronie – stronie odbiorcy, również znajduje się człowiek o swoich własnych unikatowych upodobaniach. Mimo wszystko, są pewnie wzorce, których przy projektowaniu Dashboardu powinniśmy się trzymać i raczej zwracać na nie uwagę. 

Co do dobrych praktyk – to temat na oddzielny artykuł, a właściwie na całą ich serię. Skupmy się teraz na chwilę na czysto technicznym projektowaniu.

Layout Dashboardu oraz Kontenery 

W lewym górnym rogu przy tworzeniu nowego Dashboardu zawsze widzimy dwie zakładki:

 

Tworzenie nowego Dashboardu

 

Poza ustaleniem rozdzielczości oraz urządzenia docelowego, na jakie projektujemy oraz użytych Worksheetów, możemy zobaczyć poniższe okienko:

 

 Rozmieszczenie kontenerów w różnych układach

 

Służy ono do rozmieszczania różnego rodzaju kontenerów w różnych układach (Horizontal oraz Vertical).  Możemy też zamieszczać obrazki, pola tekstowe, przyciski, załączać linki oraz umieszczać puste pola w celu lepszego zarządzania przestrzenią naszego Dashboardu.

Jeśli chcemy ukryć bądź pokazać tytuł – jest to jedno z dwóch miejsc, w których możemy to zrobić za pomocą odhaczenia punktu: Show dashboard title.

Druga zakładka o tytule Layout służy do nieco bardziej szczegółowego zrządzania wielkością obiektów i marginesami.

 

Zakładka Layout

 

Idąc od góry naszej zakładki – widzimy „Selected item”. Oznacza to, że działamy na poziomie zaznaczonego Worksheetu znajdującego się na naszym Dashboardzie. Możemy zaznaczyć lub odznaczyć pokazanie tytułu oraz sprawić, że będzie on się mógł przemieszczać w dowolne miejsce bez naruszania rozmieszczenia kontenerów – opcja Floating.

Kolejną użyteczną opcją jest możliwość zarządzania pozycją danego Worksheetu. Poniżej ustalamy też kolor, wielkość oraz wzór obramowania i tło.

Aby nasz Dashboard był miły dla oczu i nie sprawiał wrażenia chaotycznego – warto nauczyć się sprawnie dobierać Paddingi. Pomogą nam one uzyskać efekt „czystości” i przejrzystości.

Powyższe formatowanie jest ograniczone do bardzo podstawowych funkcji, ale uwierzcie, gdy oswoimy się również z tymi bardziej zaawansowanymi, możemy zdziałać wizualne cuda!

Aktualności

Co nowego zobaczymy w Tableau 2020.1?

Aktualności

Pola kalkulowane (cz. 4)

X