FREE
TABLEAU
MOCK-UP TEST

Mapy w Tableau cz.1

Mapy w Tableau to potężne narzędzie analityczne o wielu zastosowaniach i możliwościach. Są zarówno jednymi z najskuteczniejszych sposobów wizualizacji danych w Tableau jak i jednym z najprostszych. Tableau po przekazaniu przez nas współrzędnych pozwala na wizualizację mapy całego świata oraz szerokie spektrum funkcjonalności samych map.

Jak wizualizować dane na mapach?

Aby stworzyć mapę w Tableau potrzebujemy kolumnę z danymi geograficznymi, którą dodatkowo oznaczymy jako Geographic Role (co jest możliwe po kliknięciu prawym na nasz wymiar). I mówiąc dane geograficzne, nie chodzi w tym przypadku tylko o współrzędne. Tableau Desktop akceptuje dane takie jak kraj, stan, miasto, lotnisko, a nawet kody pocztowe. Standardowo program powinien sam rozpoznać dane lokalizacyjne, a poinformuje nas o tym ikona globusa, taka jak poniższa.

tableau - wymiar geograficzny

Aby utworzyć najprostszą mapę wystarczy nasz wymiar geograficzny przenieść do pola Rows lub Columns. Tableau przekonwertuje go na współrzędne i wykreśli mapę na podstawie naszych punktów. Dodając kolejne miary do widoku możemy dowolnie formatować naszą mapę, aby pokazać interesujące nas informacje.

 

Rodzaje map w Tableau

Standardowo w Tableau do dyspozycji mamy dwa rodzaje map z menu Show MeSymbol Map oraz Filled Map, ale na tym możliwości się nie kończą. Poniżej przedstawiliśmy szerokie spektrum wizualizacji na mapach w Tableau.

  1. Symbol map

Podstawowa wersja mapy dostępna z Show Me – pokazuje punkty danych których rozmiar lub kolor obrazuje wartości. Sprawdzi się wszędzie tam gdzie potrzebujemy wizualizować dane wyrażone liczbowo.

 

tableau symbol map

 

  1. Filled map

Kolejna wersja mapy geograficznej dostępna z Show Me. Zamiast punktów wykorzystujemy skalę koloru do zobrazowania wartości zmiennej. Lepiej się nadaje do pokazania danych procentowych (np. urbanizacji) niż Symbol Map, choć wykorzystanie danych liczbowych bezwzględnych również będzie poprawne.

 

tableau filled map

 

  1. Density map

Inaczej mapa gęstości. Nasycenie punktów danych odnosi się do siły danego zjawiska. Przykładowo, jeżeli chcemy zobaczyć częstotliwość wysyłek towarów do danych obszarów, możesz utworzyć mapę gęstości, aby zaobserwować trend.

 

tableau density map

 

W celu jej utworzenia, należy zmienić kształt w karcie Marks na Density i użyć wymiaru o większej szczegółowości niż podstawowy. Np. jeżeli chcemy zaobserwować trend na poziomie miast, powinniśmy użyć kodów pocztowych lub ulic.

 

  1. Flow map

Mapa lotów sprawdzi się w każdej sytuacji kiedy potrzebujemy zaobserwować trasę. Linia łączy startowy punkt danych z końcowym, co pozwala na śledzenie np. lotów lub tras dostaw.

 

tableau flow map

 

Aby stworzyć taką mapę w Tableau będziemy potrzebować współrzędnych. Wówczas korzystamy z funkcji MAKEPOINT(), aby wyznaczyć punkt początkowy i końcowy. Następnie z utworzonych kalkulacji tworzymy kolejną za pomocą funkcji MAKELINE() i przeciągamy do karty Marks na pole Details. Przykład poniżej.

 

Tworzymy kalkulację na podstawie współrzędnych – punkt startowy

Warszawa = MAKEPOINT (50.06465009 , 19.9449799 )

 

Oraz punkt końcowy:

Berlin = MAKEPOINT ( 50.06465009 , 19.9449799 )

 

Następnie za pomocą funkcji MAKELINE() wykreślimy linię między dwoma punktami.

Linia = MAKELINE ( [Warszawa] , [Berlin] )

 

 

  1. Buffer area

Mapa z buforami pozwala nam na wizualizację punktów danych i wykreślenie okrągłych kształtów z promieniem narysowanym wokół nich. Wszystko się dzieje za sprawą funkcji BUFFER(). Pierwszy argument funkcji obsługuje punkt danych utworzony za pomocą funkcji MAKEPOINT(), a więc w tym przypadku również będziemy potrzebować współrzędnych. Dodając parametr do drugiego argumentu otrzymujemy bufory, których powierzchnia może być kontrolowana przez użytkownika. Przykład:

 

Buffer = BUFFER ( [Berlin] , 100 , ‘km’ )

 

Powyższa kalkulacja utworzy bufor wokół Berlina o szerokości 100 km.

 

tableau buffer map

 

  1. Multi-layer map

Wraz z wersją 2020.4 w Tableau pojawiła się nowa funkcjonalność dotycząca map, która nam pozwala na jednoczesną wizualizację punktów danych na wielu poziomach szczegółowości (np. kraj, region, miasto, kod pocztowy), przy czym każdy z tych wymiarów może mieć własne, niezależne punkty danych. W praktyce pozwala to nam na łączenie powyższych typów map.

tableau multi-layer map

 

W drugiej części artykułu przedstawimy opcje formatowania map w Tableau oraz integrację z serwisem Mapbox.

Aktualności

Kokpity menedżerskie

Aktualności

Alteryx certification – certyfikat dla specjalistów Business Intelligence