FREE
TABLEAU
MOCK-UP TEST

Jak centralizować dane marketingowe automatycznie?

W celu zbudowania niezawodnego zestawu narzędzi przetwarzających dane marketingowe, musisz go zaplanować jako obszerny system uzupełniających się danych. Prawdopodobnie masz już w swojej firmie niektóre z jego kluczowych elementów – na przykład narzędzie BI (Business Intelligence) i hurtownię danych. Znalezienie narzędzia do przepływu danych, które niezawodnie i automatycznie centralizuje wszystkie źródła i spełni potrzeby różnorodnych zagadnień marketingowych, ma kluczowe znaczenie dla całościowej i skutecznej analizy. Oto lista etapów budowania zestawu danych marketingowych (Modern Data Stack).

 

Źródła danych marketingowych

Źródłami danych są wszystkie narzędzia, których używasz do kierowania działaniami marketingowymi do klientów. Można je również nazywać „złączami”, ponieważ są one tym, co trzeba będzie podłączyć do większego systemu analizy biznesowej.

 

Email Marketing

CRM

Paid Advertising

Organic Social

Analytics

Marketo

Mailchimp

Salesforce

Facebook Ads

DV360

Campaign Manager

Twitter Ads

Bing Ads

LinkedIn Ads

AdRoll

Criteo

YouTube

Pinterest

FacebookGoogle Search Console

Google Analytics

 

Przepływ danych

Aby przetworzyć wszystkie te różne źródła danych, a następnie wyświetlić je w narzędziu Business Intelligence do analizy, potrzebujesz najlepszego w swojej klasie przepływu. Potok jest odpowiedzialny za wyodrębnianie wszystkich danych ze źródeł, przekształcanie ich tak, aby można je było porównać z innymi danymi, a następnie ładowanie do hurtowni danych, szybko i bez zakłócania innych operacji biznesowych.

Przepływy Fivetran są wyjątkowe – bardzo łatwo je skonfigurować i zsynchronizować wszystkie źródła marketingowe dostępne za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Co więcej, Fivetran jest zautomatyzowany – więc gdy zmieniają się źródła, automatycznie aktualizuje i normalizuje dane, abyś mógł połączyć najbardziej aktualne dane.

Hurtownia danych

W niej Fivetran centralizuje wszystkie dane. Mając je wszystkie w magazynie w chmurze, każdy w firmie może uzyskać do nich dostęp z poziomu narzędzia Business Intelligence. Posiadanie wszystkich danych w chmurze może pomóc w zapewnieniu zgodności z RODO i co najważniejsze zapewnia dostęp całym zespołom do jednego źródła „prawdy”.

Narzędzie Business Intelligence

Mając wszystkie dane w magazynie, potrzebujesz narzędzia BI – takiego jak Tableau, Looker lub Power BI, które pozwala je wizualizować i analizować. Chociaż większość ludzi w marketingu i zarządzaniu widzi ten ostatni etap całego procesu, wszystko to co dzieje się za kulisami ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dokładności danych, które widzisz i w oparciu o które podejmujesz decyzje.

Generowanie kluczowych spostrzeżeń

Dzięki ujednoliconemu zestawowi narzędzi marketingowych zebranie wszystkich danych razem, pozwala podejmować lepsze decyzje biznesowe i dowiadywać się więcej o tym, co naprawdę działa:

  • Łącząc dane wszystkich kanałów reklamowych razem, możesz zrozumieć, które generują najwięcej leadów przy najniższym koszcie pozyskania i przeznaczyć dodatkowe środki na ten kanał.
  • Możesz zastosować różne modele atrybucji do swoich działań, w tym atrybucję wielodotykową, dzięki czemu możesz zrozumieć, z czym wchodzą klienci w interakcje przed zakupem i po nim.
  • Możesz skupić się na opracowywaniu strategii nowych kampanii, zamiast prosić o raporty ad hoc z poprzedniej pracy i czekać na nie.
Aktualności

Analiza sezonowości w oparciu o daty w Tableau

Aktualności

Digital marketing – 4 zasady pracy z danymi

X