Filtrowanie w Tableau. Cz. 2, filtry globalne

W artykule spojrzymy na filtrowanie w Tableau pod kątem jego zasięgów. W celu dalszej owocnej współpracy podczas czytania artykułu i przyswajania wiedzy, warto poświęcić sekundę na przypomnienie sobie hierarchii z filtrowania w Tableau z części 1 naszego artykułu. Polecamy ją również tym z Was, którzy na nasz artykuł natrafili po raz pierwszy lub chcieliby przypomnieć sobie podstawowe rodzaje filtrów.

Hierarchia filtrowania w Tableau

Uznajmy powyższy rysunek za bazowy. Dotyczy on hierarchii filtrowania w Tableau i przedstawia rodzaje filtrów, których możemy użyć budując naszą wizualizację.

Czas nieco rozszerzyć perspektywę – czyli filtry globalne i tabela je zawierająca

Skoro poznaliście już rodzaje filtrów i wstępną hierarchię ich aplikowania do naszej wizualizacji, warto byłoby przyjrzeć się nieco ich umiejscawianiu.

Tabela filtrów globalnych. Czym ona właściwie jest? Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce na tworzonym przez nas Dashboardzie, w którym znajduje się szereg filtrów działających na wybrane worksheety (zwykle wszystkie). Dobrą praktyką jest układanie ich na layoucie w jednym miejscu. Prostym i skutecznym sposobem na uzyskanie pożądanego efektu jest stworzenie tabeli filtrów globalnych. Jej przykład widzicie poniżej.

Przykład tabeli filtrów globalnych

Nasze filtrowanie odbywa się za pomocą utworzonych wcześniej parametrów. Aby stworzyć tabelę filtrów, warto zrobić to w nowo utworzonym Worksheecie. Gdy wybierzemy już pola, które chcemy filtrować, możemy zwyczajnie kliknąć na nie prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Show Filter”.

Po prawej stronie ujrzymy nowo utworzony panel z wybranymi filtrami.

Panel z wybranymi filtrami

Uwaga! Czas na chwilę skupienia

Z  tego właśnie miejsca sterujemy zasięgiem filtrów. Klikając prawym klawiszem na dodany uprzednio filtr, rozwijamy opcję Apply to Worksheets i widzimy różne możliwości ustawienia zasięgu filtrów. Jeżeli chcemy, aby nasze filtrowanie odbywało się tylko na poziomie wybranego Worksheetu, naturalnie wybierzemy opcję „Only this Worsheet”. Jeżeli natomiast chcemy dodać filtr globalny do naszego nowoutworzonego panelu, powinniśmy skorzystać z pierwszych 2 opcji, jak pokazano poniżej.

Opcja Apply to Worksheets

Aby skutecznie wykreować i powołać do życia nasz panel filtrów globalnych, musimy przenieść go na nasz Dashboard. Jeżeli natomiast chcielibyśmy, aby nasz panel otwierał się przy pomocy przycisku, możemy utworzyć takowy jako pole tekstowe w oddzielnym Worksheecie i zaaplikować akcję, która będzie wywoływać przekierowanie z przycisku do naszego panelu. To bardzo ważne przy optymalizacji przestrzeni na naszym Dashboardzie!

Przekierowanie z przycisku do panelu

Filtrowanie kaskadowe

Żeby nie przedłużać – filtrowanie kaskadowe polega na pewnego rodzaju relacji pomiędzy filtrami, gdzie jeden powoduje ograniczenie drugiego. Na żywym przykładzie oznacza to, że jeśli chcielibyśmy pokazać dane dla piątków we wszystkich dostępnych miesiącach Luty – jest to dobry moment na pomyślenie o użyciu tego właśnie rodzaju filtrowania.

Na początek możemy stworzyć Quick Filters dla kilku dostępnych pól (w tym przykładzie użyte są dwa). Filtrujemy Region po Strefach oraz sam Region. Gdyby ktoś z Was zapomniał jak stworzyć Quick Filter – służę pomocą zamieszczając obrazek poniżej.

Filtrowanie kaskadowe

Łączenie filtrów

Gdy wejdziemy teraz w opcje filtra – widzimy dwie wartości jak na załączonym fragmencie,

Łączenie filtrów

przy czym All Values in Database robi dokładnie to, jak się nazywa, Only Relevant Values natomiast jest nieco bardziej wymowny. Oznacza, że lista filtra będzie pokazywać wartości pozostałe po użyciu pozostałych filtrów. Ale uwaga! Filtry te muszą znajdować się na tym samym bądź wyższym poziomie w hierarchii.

Oznacza to, że dla stworzonych przeze mnie dwóch filtrów – Strefy oraz Regionu, w przypadku ustawienia Strefy na All Values, a Regionu na Relevant – otrzymam filtr kaskadowy obu. Czyż to nie przyjemne rozwiązanie?

Ustawienie Strefy na All Values

Ok, ale co jeśli potrzebujemy więcej?

Filtrowanie a dodawanie kontekstu

Filtr może być dodany do kontekstu jeśli jest już umieszczony na Filters Shelf.

Jeżeli do 2 pozostałych, wcześniej utworzonych filtrów chcemy dorzucić jeszcze np. Stan, wymaga to dodania najwyższego w hierarchii – w naszym przypadku Strefy, do kontekstu. Wtedy odpowiednio Region jest ustawiony na „All Values in context”, a Stan na „Relevant”. I wszystko gra! Jak poniżej.

Dodawanie filtra do kontekstu

To co, bawimy się dalej? Uprzedzę Was, że nasza gra miałaby 6 rund, jednak żeby nie komplikować sytuacji  i nie przytłaczać nadmiarem wiedzy, która jest używana tylko w niektórych Use Case’ach, pokaże Wam tylko pokrótce, na czym miałyby polegać zasady. I tak na przykład, żeby dodać Miasto jako kolejny szczebel naszej hierarchii, miałoby to wyglądać następująco:

Dodawanie kolejnego szczebla hierarchii

Table Calculation – nasze kolejne koło ratunkowe

Tym sposobem skończyły nam się opcje standardowe, ale czegóż nie wymyślą Tableau Zen, żeby obejść problemy dnia codziennego… Z pomocą przychodzi Table Calc, który działa na wybranym wymiarze. Dodany do widoku działa jak „Only Relative”.

Table Calc na wybranym wymiarze

Ostatnim i najbardziej zaawansowanym krokiem jest dodanie filtru jako Data Source i stworzenie relacji z poprzednimi. Jest to jednak dość długi zabieg wykonywany w kilku krokach, a myślę, że na dziś już wystarczy, więc na koniec podrzucam tabelkę z drobną systematyzacją wiedzy. Nie zapomnij również zajrzeć do podstaw filtrowania w artykule. Have fun!

Dodawanie filtru jako Data Source

Aktualności

5 tipów, które pozwolą pracować z Tableau szybciej

Aktualności

Filtrowanie w Tableau. Cz. 1, typy filtrów i ich hierarchia

X