Dom mediowy zaoszczędził 100% czasu ręcznego raportowania media plannerów

W dzisiejszych czasach specjaliści od marketingu coraz częściej muszą stawać się specjalistami od danych. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie ich działania stają się mierzalne dzięki niezliczonej ilości narzędzi, z których korzystają co dzień. Typowa agencja marketingowa korzysta obecnie od 10 do 30 różnych platform do obsługi kampanii, kreacji, płatności, CRM i wielu innych. To tworzy bogaty w dane rozproszony ekosystem, ale jednocześnie ogromne wyzwanie wymagające konkretnych rozwiązań i kompetencji. Świadome tych wyzwań agencje i domy mediowe szukają sposobów na wykorzystanie technologii do optymalizacji swoich procesów raportowania.

Problem domu mediowego

Wyobraźcie sobie dom mediowy, który prowadzi wiele kont klientów. Klienci płacą niemałe budżety na realizację swoich działań kampanijnych i oczywiście są żywo zainteresowani monitorowaniem swojego Performance Marketingu. Dom mediowy raportuje wyniki podejmowanych działań w różnych cyklach. Niektóre działania są raportowane co tydzień, inne co miesiąc. Klienci lubią też prosić o raporty niestandardowe. Niestety dom mediowy nie ma zespołu analitycznego. Taką funkcję pełnią sami media plannerzy.

Dodatkowy problem polega na tym, że agencja nie posiada jednego źródła prawdy w postaci scentralizowanej hurtowni danych ani narzędzia, które mogłoby wspomagać automatyczne raportowanie. Głównym narzędziem raportowania jest w dalszym ciągu Excel a proces ekstrakcji danych z aplikacji jest manualny.

Można łatwo sobie wyobrazić, jak dużą ilość czasu dom mediowy poświęcał na raportowanie zamiast poświęcić ten czas na pracę z klientami i na formułowanie lepszych strategii.

Celem projektu stało się zaprojektowanie takiego zestawu narzędzi i procesów, które odciąży dom mediowy w procesie pozyskiwania, przetwarzania i raportowania danych.

Data Stack

Pipeline: Fivetran

Źródła danych: agencja pracuje z wieloma źródłami danych, które stosowane w działaniach marketingowych tj.

  • Digital Campaign Manager
  • Google Ads
  • Facebook Ads
  • Adobe Analytics
  • Google Analytics

Hurtownia danych: Amazon Redshift

Business Intelligence i wizualizacja danych: Tableau

Modern data stack z wykorzytsaniem Fivetran

Rozwiązanie dla domu mediowego

Głównym wyzwaniem stojącym przed konsultantami Vizyble było zautomatyzowanie procesu pobierania danych z systemów źródłowych i ich replikacja w Data Lake na Redshift. Okazało się wyjątkowo proste dzięki usłudze Fivetran. Rozwiązanie to dostarcza gotowy zestaw connectorów do popularnych platform dla marketerów. Fivetran wykorzystuje połączenie do API ale tworzy znormalizowane tabele, których docelowo nie trzeba utrzymywać, ponieważ wszelkie zmiany w schematach są utrzymywane przez Fivetran.

Działanie Fivetran w Domu Mediowym

W ten sposób wszystkie potrzebne dane znalazły się w Data Lake na Amazon Redshift, w którym zostały wykonane niezbędne transformacje tak aby zasilić raportowanie dla klientów. Hurtowania danych z użyciem chmury obliczeniowej pozwala klientowi nie martwić się o rozmiar aktualnych i przyszłych danych, oferując jednocześnie wysoką wydajność. Wizualizacja danych i raportowanie zostało przygotowane w narzędziu Tableau, które jest bardzo elastyczne i pozwala tworzyć eleganckie kokpity dla różnych grup odbiorców. Raportowanie zostało przygotowane na dwóch poziomach. Pierwszy to zarządczy skierowany bezpośrednio do kierownictwa i klientów domu mediowego. Głównym obszarem zrealizowanym w pierwszej fazie były widoki obejmujące całościowe wydatki i kluczowe wskaźniki efektywności kampanii.

Drugi poziom zakładał przygotowanie narzędzi wspomagających codzienną pracę marketerów. Ta część widoków jest bardziej szczegółowa i dająca możliwość analizowania wyników w różnych przekrojach.

Korzyści z wdrożonego rozwiązania

Rozwiązanie wdrożone u naszego klienta pozwoliło mu się skupić na tym co jest najważniejsze, uwalniając cenne godziny media plannerów. Nowy sposób raportowania i analizowania danych w Tableau skłonił do zadawania bardziej szczegółowych pytań. Przed wdrożeniem centralizacji danych, trudno było uzyskać pełny obraz działań podejmowanych w różnych kanałach. Wymagał on bowiem integracji danych z kilku źródeł danych, dlatego najczęściej odbywał się dopiero na podsumowaniu kampanii. Obecnie brak oczekiwania na rezultaty działań realizowanych w różnych platformach pozwolił na korygowanie kampanii niemal w czasie rzeczywistym. Co w konsekwencji przełożyło się na większą wartość dla klientów i mniejsze koszty zakupu mediów.

Perspektywy

Automatyczne przepływy danych odblokowały ciekawość i apetyt na włączenie dodatkowych źródeł danych. Organizacja zaczęła też wychodzić poza standardowe raportowanie wkraczając w nowe obszary analityczne takie jak dynamiczna segmentacja klientów oraz włączenie elementów Machine Learning podczas formułowania strategii w określonych kanałach.

Podsumowanie

Wszyscy lubimy proste rozwiązania. A jeszcze bardziej lubimy rozwiązania, które dają dużo wartości. Najprostszy i najbardziej niezawodny sposób na integrację danych z serwisów do prowadzenia kampanii marketingowych oferuje nam Fivetran. Narzędzie, które pozwala w ciągu kilku minut zbudować przepływ danych między popularnymi serwisami Google, Facebook, Salesforce i wielu innych źródeł prosto do hurtowni danych.

Aktualności

Jak zmaksymalizować wartość danych z Salesforce dzięki Fivetran?

Aktualności

Jak Alteryx sprawdza się w procesach ETL? 

X