FREE
TABLEAU
MOCK-UP TEST

Digital marketing – 4 zasady pracy z danymi

Ogólnie rzecz biorąc, im większa firma i więcej działań marketingowych, tym więcej danych marketingowych. Wraz ze wzrostem ilości tego zasobu, rośnie również wyzwanie związane z centralizacją, integracją i analizowaniem danych w celu zrozumienia, co naprawdę jest motorem wzrostu w Twojej firmie. Na przykład lider generowania popytu może pomyśleć, że reklama LinkedIn odniosła ogromny sukces – i argumentować za większym budżetem na wydatki reklamowe w oparciu o wysoki współczynnik CTR w najnowszej kampanii. Okazuje się jednak, że żadne z tych kliknięć nie przekształciło się w potencjalną sprzedaż. Teraz dodajmy Facebook Ads, e-mail marketing, który został wysłany jednocześnie, oraz informację prasową. Co tak naprawdę napędza Twój sukces? Łączenie i ostatecznie przypisywanie znaczenia wszystkim danym jest kluczem do przekształcania danych marketingowych w inteligencję marketingową, dzięki czemu można podejmować decyzje oparte na danych.

Zasady pracy z danymi marketingowymi

  1. Wyeliminowanie ręcznych metod centralizacji danych. Niestety w wielu organizacjach próby scentralizowania danych i zarządzania nimi wiążą się z ręcznymi procesami, realizowanymi za pomocą współdzielonych arkuszy kalkulacyjnych i innymi taktykami. „Piekło arkuszy kalkulacyjnych” kryje w sobie wiele problemów, w tym a) zbyt dużo czasu poświęconego na gromadzeniu (i nie analizowaniu) danych oraz b) zdezaktualizowane dane. Przeczytaj o automatyzacji raportowania.
  2. Zapewnienie dokładności danych. Jeśli Twoje dane pochodzą z różnych źródeł, a nie są scentralizowane, napotykasz problemy z dokładnością. Na przykład, jeśli dane są pobierane tylko raz w miesiącu – ponieważ zajmuje to tak dużo czasu – i wykorzystujesz te dane do wyciągania wniosków, jesteś już miesiąc opóźniony w swoich trendach. Przeczytaj o centralizacji danych marketingowych.
  3. Tworzenie i utrzymywanie niezawodnych synchronizacji przepływów danych. Jeśli masz zespół, który jest w stanie zbudować i utrzymywać Twój przepływ za Ciebie – narzędzie używane do centralizacji wszystkich danych – wyprzedzisz konkurencję. Jednakże zespół ten będzie miał pełne ręce roboty w utrzymaniu przepływu, aktualizowaniu go i zapewnianiu, że otrzymujesz potrzebne dane, gdy tylko ich potrzebujesz. Prawdopodobnie jest to czyjaś praca na pełny etat, co oznacza dużo zasobów i pieniędzy na coś, co można łatwo zlecić na zewnątrz. Przeczytaj o Modern Data Stack.
  4. Optymalizacja rosnących kosztów centralizacji mnożących się źródeł danych. Im więcej narzędzi i usług w Twoim zestawie danych marketingowych, tym wyższe mogą być Twoje koszty. Potrzebujesz sposobu na scentralizowanie wszystkiego, co można skalować wraz z Twoimi danymi. Przeczytaj o optymalizacji kosztów naszego klienta.

Checklista systemów marketingowych

Oto praktyczna lista systemów marketingowych, z których wyodrębniane dane łączymy ze sobą w rozwiązaniach Modern Data Stack:

  • System zarządzania treścią (CMS) – ta platforma lub narzędzie zazwyczaj przechowuje wszystkie Twoje posty na blogach, e-booki, strony internetowe i tak dalej. Przykłady obejmują: HubSpot i WordPress.
  • Technologia reklamowa – narzędzia używane do zasilania i mierzenia płatnych działań reklamowych online. Przykłady obejmują: Facebook Ads Manager i LinkedIn Ads
  • Media społecznościowe – narzędzia używane do publikowania i monitorowania we wszystkich kanałach mediów społecznościowych, zwykle organiczne, ponieważ płatne media społecznościowe są objęte technologią reklamową. Przykłady obejmują: Google Search Console i Facebook.
  • Zarządzanie relacjami z klientami (CRM) – często nie jest „własnością” marketingu, ale jest kluczem do zrozumienia klienta, jego ścieżki do zakupu u Ciebie, a ostatecznie sukcesu Twoich działań marketingowych. Przykłady: Salesforce
  • Platforma Marketing Automation (MAP) – gdy potrzebujesz działać na dużą skalę, kluczowe są narzędzia, które pozwalają łatwo tworzyć i uruchamiać liczne strony docelowe, e-maile i inne systemy. Przykłady obejmują: Marketo, Oracle Eloqua i ActiveCampaign
  • Lead Enrichment Services – narzędzia lub usługi, które wzbogacają potencjalnego klienta, kontakt lub konto poprzez uzyskanie dodatkowych informacji o tym potencjale, takich jak
Aktualności

Jak centralizować dane marketingowe automatycznie?

Aktualności

Analiza ryzyka ogranicza straty i zwiększa sprzedaż?

X