Skuteczne kampanie marketingowe oparte na danych

Jak przyśpieszyć i zoptymalizować tworzenie raportów marketingowych?

Jeśli pracujesz w agencji marketingowej, to doskonale wiesz, że raportowanie wyników jest jednym z kluczowych zadań. Facebook, Instagram, LinkedIn, kampanie reklamowe, content… przepisywanie liczb, wyciąganie wniosków, analiza. W jaki sposób uprościć i przyspieszyć raportowanie, równocześnie zyskując na jakości? Przeczytaj artykuł. 

Jak wykorzystać Business Intelligence w agencji reklamowej? 

Jednym z głównych problemów raportowania działań marketingowych, jest fakt, z jak wielu źródeł musimy korzystać. Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok, kampanie reklamowe w Google czy Meta, czas spędzony na stronie czy współczynnik odrzuceń z Google Analytics, to tylko początek długiej listy. Ręczne sprawdzanie tabelek, analiza niezrozumiałych Exceli, porównywanie wzrostów i spadków wyników, aż w końcu ubranie tego w łatwą w odbiorze prezentacje – to wszystko zajmuje bardzo dużo cennego czasu specjalistów, którzy mogliby ją poświęcić na kreatywną i strategiczną pracę. 

Zalety rozwiązań Business Intelligence w raportowaniu kampanii reklamowych

Rynek oferuje wiele różnorakich rozwiązań, opartych najczęściej o narzędzia Business Intelligence. Pozwalają one tworzyć procesy gromadzenia, analizowania i finalnej wizualizacji danych przy pomocy dashboardów. Jakie są jego plusy i do czego można go wykorzystać?

  • Oszczędność czasu – dane zbierają się automatycznie w czasie rzeczywistym, a dzięki dashboardom są zawsze gotowe do pokazania klientowi.
  • Eliminacja błędów – ręczne przepisywanie danych i ich analiza to pole do wielu pomyłek. Dzięki automatyzacji ograniczamy je do minimum.
  • Większa czytelność – jako marketingowiec doskonale wiesz, jakie wnioski płyną z konkretnych informacji. Klient, który nie zna się na marketingu – niekoniecznie. Z tego powodu raporty powinny być jak najbardziej czytelne i intuicyjne również dla nich.
  • Kompleksowe analizy danych – porównywanie czasu spędzonego na wpisie blogowym i przekierowań do strony biznesowej na Facebooku mogą mieć na siebie wpływ, ale zależności nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Automatyczna analiza ułatwia wyciąganie nieoczywistych wniosków, które mają wpływ na sprzedaż produktów lub usług i planowanie działań w dłuższej perspektywie.
  • Optymalizacja wydatków – każdemu działaniu performance przyświeca jeden cel – jak najlepsze wyniki, za jak najniższą cenę. Nie da się tego osiągnąć bez bieżącej analizy wydatków i wyników. Dzięki danym aktualizowanym na bieżąco, możesz codziennie optymalizować kampanie.
  • Analiza grup odbiorców – prawidłowa segmentacja odbiorców to kluczowy element w tworzeniu skutecznych kampanii. Przy wykorzystaniu narzędzi BI możemy dokładnie analizować zachowania i preferencje użytkowników. Dzięki temu kreacje reklamowe będą jeszcze lepiej spersonalizowane. 

Narzędzia do raportowania i analizy kampanii marketingowych

Na rynku istnieje wiele różnych narzędzi Business Intelligence, które mają za zadanie wspomóc raportowanie. Jednym z nich jest Fivetran. Umożliwia on zsynchronizowanie danych z różnych źródeł. Na liście są m.in. social media, Facebook ADS, Google ADS, Google Analytics, GA4 czy Instagram, ale również programy jak Jira, Asana oraz narzędzia do wysyłki e-maili, m.in. Mailchimp. Co istotne, jest on zautomatyzowany – dzięki temu w przypadku zmian w źródłach (API), pobiera nowe dane automatycznie.   

 

konektory fivetran

 

Po odpowiedniej konfiguracji i podłączeniu kont, należy przedstawić wnioski w dogodnej formie. Możesz wykorzystać do tego m.in. Tableau lub bezpłatne rozwiązanie Looker Studio. Czytelne raporty zawierające wyniki, które sami wskażemy, możliwość porównywania ze sobą okresów oraz przyjemne dla oka tabele i wykresy to ważny punkt, szczególnie dla naszych klientów.   

Kampania marketingowa – proces tworzenia raportów  

Cały proces tworzenia raportów składa się z paru elementów, które dopiero w połączeniu dają dokładne i przejrzyste narzędzie do analizy. W pierwszej kolejności należy wybrać obszary, które nas interesują (np. media społecznościowe), zsynchronizować i pobrać je za pomocą konkretnego narzędzia (np. Fivetran). Następnie ważne jest uporządkowanie pozyskanych informacji np. za pomocą Big Query. Ostatni krok to wizualizacja – do tego wykorzystamy Tableau lub Looker Studio.   

Przeczytaj również: Łatwe raportowanie wyników kampanii Google ADS i Facebook ADS 

proces raportowania etapy

W Vizyble zajmujemy się całą wyżej przedstawioną ścieżką od A do Z. Pomagamy automatyzować procesy, dobieramy odpowiednie narzędzia, personalizujemy dashboardy i przygotowujemy Cię do samodzielnego zarządzania danymi w przyszłości.  Wszystko po to, aby promowanie usług online było efektywne i wpływało na pozyskiwanie nowych odbiorców u klientów.  

bezplatna konsultacja vizyble

Analiza wniosków to must have w działaniach marketingowych. Sprawdzanie co działa, z czego warto zrezygnować, czy kampanie nadal osiągają oczekiwane cele oraz na jaką platformę przekierować budżet to tylko niektóre z informacji, które są kluczowe nie tylko dla marketingowców, ale również klientów. Dzięki przejrzystym sposobom przedstawienia danych, możemy w łatwy sposób oprzeć się na liczbach, pokazując, że wykonujemy swoją pracę dobrze.  

Aktualności

Łatwe raportowanie wyników kampanii Google Ads i Facebook Ads  

Aktualności

Aktualizacja Tableau 2023.2

X