Co nowego zobaczymy w Tableau 2020.1?
Jak obserwujemy, Tableau stara się zawsze wyprzedzać swoją konkurencję i sporą część swoich przychodów stale przeznacza na rozwój produktów. To bardzo dobrze! Ludzie zmieniają się, zmienia się i rynek. Oczekiwania od narzędzi są coraz większe, zatem aby móc sprostać wszystkim potrzebom Tableau stara się wypuszczać 4 nowe wersje w każdym roku! Pierwszą z nich jest Tableau 2020.1.
W związku w tym zmieniona została nawet numeracja kolejnych wersji. Z tego powodu od początku 2018 roku numerowane są one według roku i kwartału, któremu odpowiadają. Zgodnie z tym już za chwilę możemy spodziewać się najnowszej wersji 2020.1, a wraz z nią szeregu funkcjonalności, które już teraz można przetestować zapisując się do programu beta. Można zrobić to od razu tutaj do czego szczerze zachęcam!
Najważniejsze zmiany w Tableau 2020.1
Dynamiczne odświeżanie parametrów
Pojawi się wiele nowości, jednakże dwie z nich, moim zdaniem, naprawdę zasługują na wyróżnienie.
To o czym chciałbym napisać, to przede wszystkim dynamiczne odświeżanie parametrów! Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanej funkcjonalności przez całe Tableau Community od długiego czasu! Każdy, kto kiedykolwiek pracował w Tableau Desktop i spotkał się z zagadnieniem parametrów, mógł zastanawiać się czy jest prosty sposób na zmianę / odświeżenie ich wartości wraz ze zmianą danych? Aktualnie nie ma na to prostego sposobu.
W Tableau parametr możemy stworzyć korzystając z wybranego elementu wymiaru lub miary. Jeżeli jednak wartości kolumny, którą wykorzystaliśmy do jego zasilenia zmienią się, parametr ( znaczy jego wartości) nie ulegną zmianie. Aby ją nanieść należy wejść w edycję konkretnego parametru i dodać lub odpowiednio zmienić jego wartości.
Funkcjonalność ta wstępnie rozwiązana została przy pomocy „Extensions” dodawanych na dashbordach – „Data-Driven Parameters” , ale to już inny temat.
Z wersją 2020.1, tworząc parametr, będziemy mogli wybrać nową opcję „When workbook opens” i tam wskazać, z którego pola mają zasilać się wartości dla parametru.
Opcja dostępna oczywiście dla parametru typu „List”.
W moim przykładzie, jeżeli wybrałem pole „Category”, lista zaktualizowała się do wszystkich elementów znajdujących się w tej kolumnie, w momencie uruchomienia workbook’a.
Inne niż te dodane z automatu przez Tableau nie mogą zostać dodane.
Animacje
Kolejną znaczącą zmianą będą animacje na wizualizacjach. Funkcjonalność ta, po pierwsze, pomoże w lepszy sposób analizować i wyjaśniać zmiany na danych, podczas filrtowania, sortowania czy pracy na dashboardzie, ale i po prostu może znacznie poprawić odbiór raportów! Możecie spodziewać się jeszcze większego efektu „WOW”. Mała rzecz, a cieszy.
W nowej wersji dodano animacje do wszystkich typów wizualizacji – wykresy słupkowe, układy współrzędnych, wykresy liniowe czy obszarowe. Dzięki temu działanie animacji na wizualizacjach włącza się lub wyłącza w bardzo prosty sposób. Ponadto dodano prostą funkcjonalność na poziomie pojedynczych worksheetów czy całych raportów.
Animacje działają z każdą nowo tworzoną vizką, jednakże aby uruchomić je, na już istniejących raportach, należy przejść przez funkcję „Animations…”, która jest dostępna z poziomu opcji „Format” na górnym pasku.
Po wejściu w opcje animacji, możemy sterować nimi dla całego workbooka (1) lub dla poszczególnych worksheetów (2).
Do ustawienia mamy, po pierwsze, czas trwania animacji i tutaj kilka możliwość od ręki lub „custom”.
Sposób w jaki będą nasze animacje działać i tutaj:
Sequential (sekwencyjna, ciągła, następna) – animacja działa najpierw w jednej, następnie w drugiej osi analizy.
Simultaneous (jednoczesna) – animacja działa jednocześnie w osi X i Y.
Różnice pomiędzy rodzajami animacji stają się widoczne w dłuższych czasach ich trwania.
Jeżeli ciekawią Was wszystkie inne funkcjonalności dostępne w wersji 2020.1, zapraszam Was na stronę Tableau, dokładnie tutaj!
Znajdziecie tam listę tego co ukaże się już niebawem. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie!