Co nowego zobaczymy w Tableau 2020.1?

Jak obserwujemy, Tableau stara się zawsze wyprzedzać swoją konkurencję i sporą część swoich przychodów stale przeznacza na rozwój produktów. To bardzo dobrze! Ludzie zmieniają się, zmienia się i rynek. Oczekiwania od narzędzi są coraz większe, zatem aby móc sprostać wszystkim potrzebom Tableau stara się wypuszczać 4 nowe wersje w każdym roku! Pierwszą z nich jest Tableau 2020.1.

W związku w tym zmieniona została nawet numeracja kolejnych wersji. Z tego powodu od początku 2018 roku numerowane są one według roku i kwartału, któremu odpowiadają. Zgodnie z tym już za chwilę możemy spodziewać się najnowszej wersji 2020.1, a wraz z nią szeregu funkcjonalności, które już teraz można przetestować zapisując się do programu beta. Można zrobić to od razu tutaj do czego szczerze zachęcam!

Zapisywanie się do programu beta Tableau 2020.1

Najważniejsze zmiany w Tableau 2020.1

Dynamiczne odświeżanie parametrów

Pojawi się wiele nowości, jednakże dwie z nich, moim zdaniem, naprawdę zasługują na wyróżnienie.

To o czym chciałbym napisać, to przede wszystkim dynamiczne odświeżanie parametrów! Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanej funkcjonalności przez całe Tableau Community od długiego czasu! Każdy, kto kiedykolwiek pracował w Tableau Desktop i spotkał się z zagadnieniem parametrów, mógł zastanawiać się czy jest prosty sposób na zmianę / odświeżenie ich wartości wraz ze zmianą danych? Aktualnie nie ma na to prostego sposobu.
W Tableau parametr możemy stworzyć korzystając z wybranego elementu wymiaru lub miary. Jeżeli jednak wartości kolumny, którą wykorzystaliśmy do jego zasilenia zmienią się, parametr ( znaczy jego wartości) nie ulegną zmianie. Aby ją nanieść należy wejść w edycję konkretnego parametru i dodać lub odpowiednio zmienić jego wartości.
Funkcjonalność ta wstępnie rozwiązana została przy pomocy „Extensions” dodawanych na dashbordach – „Data-Driven Parameters” , ale to już inny temat.

Z wersją 2020.1, tworząc parametr, będziemy mogli wybrać nową opcję „When workbook opens” i tam wskazać, z którego pola mają zasilać się wartości dla parametru.

Opcja dostępna oczywiście dla parametru typu „List”.

W moim przykładzie, jeżeli wybrałem pole „Category”, lista zaktualizowała się do wszystkich elementów znajdujących się w tej kolumnie, w momencie uruchomienia workbook’a.
Inne niż te dodane z automatu przez Tableau nie mogą zostać dodane.

Dynamiczne odświeżanie parametrów w Tableau 2020.1

 

Animacje

Kolejną znaczącą zmianą będą animacje na wizualizacjach. Funkcjonalność ta, po pierwsze, pomoże w lepszy sposób analizować i wyjaśniać zmiany na danych, podczas filrtowania, sortowania czy pracy na dashboardzie, ale i po prostu może znacznie poprawić odbiór raportów! Możecie spodziewać się jeszcze większego efektu „WOW”. Mała rzecz, a cieszy.

W nowej wersji dodano animacje do wszystkich typów wizualizacji – wykresy słupkowe, układy współrzędnych, wykresy liniowe czy obszarowe. Dzięki temu działanie animacji na wizualizacjach włącza się lub wyłącza w bardzo prosty sposób. Ponadto dodano prostą funkcjonalność na poziomie pojedynczych worksheetów czy całych raportów.

Animacje działają z każdą nowo tworzoną vizką, jednakże aby uruchomić je, na już istniejących raportach, należy przejść przez funkcję „Animations…”, która jest dostępna z poziomu opcji „Format” na górnym pasku.

Animacje w Tableau 2020.1

Po wejściu w opcje animacji, możemy sterować nimi dla całego workbooka (1) lub dla poszczególnych worksheetów (2).
Do ustawienia mamy, po pierwsze, czas trwania animacji i tutaj kilka możliwość od ręki lub „custom”.

Ustawienia czasu trwania animacji 1

 

Ustawienia czasu trwania animacji 2  

 

 

Sposób w jaki będą nasze animacje działać i tutaj:

Sposoby działania animacji w Tableau 2020.1

Sequential (sekwencyjna, ciągła, następna) – animacja działa najpierw w jednej, następnie w drugiej osi analizy.
Simultaneous (jednoczesna) – animacja działa jednocześnie w osi X i Y.

Różnice pomiędzy rodzajami animacji stają się widoczne w dłuższych czasach ich trwania.

Jeżeli ciekawią Was wszystkie inne funkcjonalności dostępne w wersji 2020.1, zapraszam Was na stronę Tableau, dokładnie tutaj!  

Znajdziecie tam listę tego co ukaże się już niebawem. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie!

Aktualności

JOINS vs BLENDING

Aktualności

Pola kalkulowane w Tableau

X